Login

Register

Login

Register

بلاگ

افت تحصیلی چیست

دانستنی ها

افت تحصیلی چیست

افت تحصیلی چیست؟ فکر می کنید افت تحصیلی در دانش آموزان چطور رخ می دهد؟ آیا والدین نقش مهمی دارند یا محیط اجتماعی مهمترین تعیین کننده خواهد بود؟ حقیقت این است که در دنیای امروز افت تحصیلی در دانش آموزان بسیار رخ می دهد و یک سری دلایل پنهان و آشکار در این زمینه وجود دارد که دانستن آن بسیار قابل قبول است.

چه خوب است علت افت تحصیلی در دانش آموزان را به خوبی بشناسیم و روش های درست مقابله با آن را ارزیابی کنیم. کودکان علاقه خود را به تحصیل از دست داده اند و بهتر است این واقعیت را بپذیریم. در این مقاله به بررسی کامل موضوع افت تحصیلی دانش آموزان پرداخته شده است.

افت تحصیلی

افت تحصیلی چیست؟ و با افت تحصیلی دانش آموزان چه کنیم؟

افت تحصیلی در دانش آموزان دلایل مختلفی دارد و گاهی منجر به ترک تحصیل می شود که نیاز به بررسی و علت یابی دارد، در اینجا برخی دلایل آن مطرح شده است:

نبود بستر درست در خانواده:

در خانواده هایی که همیشه بحث و جدل و اختلافات زناشویی زیاد بوده و احترامی دیده نمی شود، افت تحصیلی در دانش آموزان یک چیز بسیار عادی است. پس بهتر است به جای اینکه یقه جامعه را بگیریم، از خودمان شروع کنیم.

نداشتن برنامه ریزی منظم:

گاه دیده می شود که والدین مرتباً مدرسه فرزند خود را عوض می کنند و حساسیت زیادی روی این موضوع دارند این تغییرات به بی نظمی تحصیلی منجر می شود.

ضعف در مشاورین مدارس:

گاه فرزند علاقه به تحصیل دارد اما مشاوره های لازم برای او در نظر گرفته نمی شود و این موضوع سبب گمراهی او می شود و نارسایی در تحصیل رخ می دهد که بسیار مهم و حائز اهمیت است.

نبود امکانات آزمایشگاهی کافی:

به هر حال برخی از دانش آموزان علاقه به یادگیری عملی دارند و علاقه به یادگیری مباحث تئوری ندارند و وقتی چنین جریانی رخ ندهد دچار مشکلات زیادی می شوند . بنابراین انتخاب مدرسه مناسب اهمیت بسزایی در رفع افت تحصیلی دانش آموز دارد.

عدم استفاده از روش های نوین آموزشی در مدارس:

فرزندان ما دوست دارند به روز باشند، بنابراین تحصیل در مدرسه ای که از نظر تکنولوژی روز دنیا با کمبود متد جدید همراه است تاثیرگذار نخواهد بود. ابزارهای کمک آموزشی، فیلم و تصاویر مربوطه بسیار اثرگذار هستند و باید دقت لازم در این زمینه صورت بگیرد.

بی توجهی به نظر معلمان:

گاه معلم بهتر می داند که یک فرزند در چه مرحله ای قرار دارد اما والدین اعتماد زیادی به حرف معلم ندارند و این کار دردسرساز می شود و نیاز است که دقت لازم در این زمینه صورت بگیرد.

تغییر سیاست های آموزشی:

کودکان دوست دارند در یک مسیر تحصیلی مشخص حرکت کنند و پریدن از یک شاخه به شاخه دیگر دردسرساز است.

مشکلات اقتصادی در خانواده:

منظور ما این نیست که اگر خانواده ای پول ندارد پس کودک حق تحصیل ندارد اما موضوع از این قرار است که باید پیش نیازهای لازم در خانواده از نظر مالی فراهم باشد تا تحصیل مسیر درست خود را طی کند.

نبود روحیه کافی در معلمان:

اگر معلم خوب نباشد، افت تحصیلی در دانش آموزان یک اتفاق کاملاً عادی است. در واقع چند شغله بودن معلمان و مشکلات اقتصادی موجود سبب می شود که دیگر روحیه کافی و لازم برای تحصیل وجود نداشته باشد و انگیزه لازم در زمان تدریس از بین می رود.

رفیقان ناباب:

در دنیای امروزه کودکان علاقه بیشتری به دوست و رفیق نسبت به پدر و مادر خود دارند و این موضوع مشکلات خاص خود را ایجاد می کند و مشکل ساز می شود.

راهکار های جلوگیری از افت تحصیلی فرزندان – افت تحصیلی چیست
پیشگیری بهتر از درمان است! پس بهتر است روش های جلوگیری از افت تحصیلی در دانش آموزان و موفقیت در تحصیل را با هم مرور کنیم:

1ایجاد شرایط عاطفی و روانی درست:

بگذارید خیالتان را راحت کنم، کودکی که از نظر ذهنی در وضعیت درستی قرار نداشته باشد دچار مشکل می شود! افت تحصیلی در دانش آموزان درست زمانی رخ می دهد که کودک از نظر احساسی، دچار خلا شده است و این موضوع روی عملکرد تحصیلی او تاثیر می گذارد. مهربانی و همدلی را سرلوحه زندگی خود قرار دهید.

2امنیت محیط خانواده:

فرزند شما چشم باز می کند در کنار شما است و خانواده اولین نهاد اجتماعی محسوب می شود. در دنیای امروز کودکان در ابتدا باید در محیط خانواده خود احساس امنیت داشته باشند. کودک نباید از شکست تحصیلی بترسد و نباید این حس در او ایجاد شود که اگر درس نخواند دنیا به آخر خواهد رسید.

3ارتباط بین اولیا و دبیران:

هماهنگی بین اولیا و دبیر به رشد تحصیلی فرزند کمک زیادی می کند حقیقت این است که الگوهای رفتاری باید هم در مدرسه و هم در خانه رعایت شود و تفکر صحیح و درستی مطرح باشد. انگیزه و رغبت برای تحصیل و کسب علم تاثیرگذاری خاص خود را دارد.

4برنامه ریزی درست:

افت تحصیلی در دانش آموزان زمانی رخ می دهد که کودک سر در گم باشد. اینکه برنامه ریزی درستی بر روی اصول تحصیلی وجود نداشته باشد دردسر ساز خواهد شد بنابراین چه خوب است که کودک بداند دقیقاً قرار است چه چیزی را دنبال کند.

5ایجاد فضای تفریحی مناسب:

کودکان نیاز به تفریح دارند پس والدین این وظیفه را دارند که بستر درستی برای تفریح فراهم سازند و موقعیت تفریح را به شکل روتین دنبال کنند. در این زمینه تفریحات درست موقعیت مشخصی را دنبال می کنند و بر روی روح و روان فرزند تاثیرگذار هستند.

افت تحصیلی چیست

افت تحصیلی چیست

با افت تحصیلی فرزند چه کنیم؟
افت تحصیلی کودک گاه به قیمت کل زندگی او تمام می شود، پس اگر روش های پیشگیرانه را دنبال نکردید حالا وقتش رسیده که به سراغ روش های مقابله با افت تحصیلی در دانش آموزان باشید.

اولین گام برای جلوگیری از افت تحصیل دانش آموز این است که مطالعه صحیحی صورت بگیرد. مطالعه باید زیاد و به همراه استراحت باشد. در واقع این سبک از مطالعه سبب می شود که دانش آموز از کتاب زده نشود. معمولاً برای هر 90 دقیقه مطالعه 15 دقیقه استراحت نیاز است و این موضوع باید به طور روتین اجرا شود.

تمرکز بیشتر یکی از روش های مقابله با افت تحصیلی در دانش آموزان است. به طور کلی بهتر است عواملی که باعث حواس پرتی می شود کنار گذاشته شود مثلاً کنسول بازی و موبایل و …

برای کودک یک هدف مشخص تعیین کنید. این کار باعث می شود که او بداند چرا درس می خواند و از درس دور نشود. در هر صورت اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در افراد سبب ایجاد یک فضای تعاملی قابل قبول می شود و فرزند می داند که باید چطور درس بخواند و شرایط را مورد بررسی قرار دهید.

تنوع در آموزش از روش های بسیار خوب برای مقابله با افت تحصیلی در دانش آموزان است. معمولاً کودکان از یک مسیر تحصیلی یکنواخت فراری هستند و در این زمینه باید دقت لازم صورت بگیرد. به طور کلی تنوع در آموزش باید مسیر درست خود را طی کند و اصل غافلگیری وجود داشته باشد.

روحیه دهی از دیگر روش هایی است که افت تحصیلی در دانش آموزان را جبران می کند. اگر در درسی ضعف وجود دارد، دنیا به آخر نرسیده است. هنوز زمان کافی وجود دارد که دانش آموز بتواند مسیر درست تحصیل را طی کند و روحیه بهتری داشته باشد. تلاش بیشتر منجر به موفقیت بیشتر می شود و در این زمینه همه چیز رویکرد درست خود را دارد. دلیل افت تحصیلی فرزند گاه به سادگی مشخص و جبران می شود.

کلام آخر

افت تحصیلی در دانش آموزان اغلب زمانی رخ می دهد که کودک از نظر عاطفی، دچار خلا شده است و این موضوع روی عملکرد تحصیلی او اثر می گذارد. بهتر است مهربانی را سرلوحه زندگی خود قرار دهید. گاه فرزند علاقه به تحصیل دارد اما مشاوره های لازم برای او در نظر گرفته نمی شود و این موضوع سبب گمراهی وی می شود.

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی  صدشو و دریافت اطلاعات مشاوره با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید​


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود