بلاگ

تستی یا تشریحی

اطلاعات مفید

تستی یا تشریحی

تستی یا تشریحی! در خرداد ماه هر سال برای پایه‌ی دوازدهم امتحان نهایی به صورت هماهنگ کشوری برگزار خواهد شد و نتیجه‌ی آن تاثیر مثبت در کنکور سراسری خواهد داشت. این موضوع چالش بزرگی پیشِ روی ما قرار می‌دهد. چگونه می‌توانیم حدود بیست روز درگیر امتحانات تشریحی باشیم و از تست زدن دروس سال دوازدهم دور نشویم؟ چگونه می‌توانیم درگیر امتحانات تشریحی سال دوازدهم باشیم و مباحث پایه را فراموش نکنیم؟

بیایید هم اکنون تمرین کنیم. امتحانات نیم‌سال اول در پیش است و در هر مقطع و پایه‌ی تحصیلی که باشیم، فرصتی طلایی برای تمرین خرداد ماه در سالِ کنکور در پیش داریم. خبر خوب این است که در انتهای امتحانات تشریحی نیم‌سال اول، آزمون جمع‌بندی از مباحث نیم‌سال اول خواهیم داشت و این می‌تواند نتیجه‌ی تلاش ما را برای ایجاد تعادل در مطالعه‌ی تستی و تشریحی محک بزند.

تستی یا تشریحی

اما چه کنیم؟

فرض کنید امتحان ادبیات داریم. فرض کنید این درس را در 4 بخش می‌توانید مطالعه کنید و برای امتحان آماده شوید. روش کار به این شکل است: اگر یک روز برای مطالعه‌ی این درس جهت امتحان تشریحی فرصت دارید می‌توانید روز را به هفت بخش تقسیم کنید. چهار بخش برای مطالعه‌ی فارسی و سه بخش برای دروس دیگر! مطالعه‌ی فارسی را در زمان‌های یک و نیم ساعته و مطالعه‌ی دروس دیگر را در زمان‌های یک ساعته تنظیم کنید. با فارسی شروع کنید و پس از یک ساعت و نیم، ده دقیقه الی یک ربع استراحت کنید. سپس درس غیر فارسی را به مدت یک ساعت بخوانید و پس از آن دوباره فارسی و به این صورت ادامه دهید. به این ترتیب شما 6 ساعت فارسی می‌خوانید و سه ساعت دروس دیگر.

برای سه ساعتی که برای دروس دیگر در نظر دارید باید سه درس را برنامه‌ریزی کنید و این دروس را تست بزنید. چون قبلا این دروس را خوانده‌اید و این ساعت‌ها فقط برای یادآوری و ممانعت از فراموشی آموخته‌های قبلی شماست.

این روش مطالعه مزایایی دارد:

1- درسی که امتحان دارید را به خوبی می‌خوانید و به مغزتان فرصت بایگانی مطالب خوانده شده را می‌دهید.

2- با یک برنامه‌ی منظم در ایام امتحانات، به مرور کلیه‌ی دروس می‌پردازید و در انتهای امتحانات نیم‌سال اول آمادگی خوبی برای آزمون کانون خواهید داشت.

3- خرداد ماهِ کنکور را تمرین خواهید کرد. ماهی که در آن علاوه بر تمرین تستیِ دروس دوازدهم، باید دروس پایه را نیز مرور کرده و تست بزنید.

4- آمیخته خوانی می‌کنید. شاید احساس یادگیری پایین‌تری داشته باشید، اما یادآوری آموخته‌های شما در دراز مدت بهتر خواهد بود. در حالی که انبوه خوانی باعث فراموشی سریع‌تر آموخته‌ها خواهد شد.

در خلال امتحانات تشریحی علاوه بر این که خواب کافی و تغذیه‌ی مناسب را در برنامه‌ی روزانه‌تان قرار می‌دهید، به هیچ وجه از منابع کمک درسی غافل نشوید. کتاب‌های جامع در دروس عمومی، کتاب‌های پرتکرار و 500 سوال تشریحی ابزاری مناسب برای صرفه‌جویی در زمان مطالعه و سرعت بخشیدن به یادگیری و یادآوری آموخته‌های شما برای امتحانات تشریحی هستند. کافی است یک‌بار امتحان کنید!

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی صد شو  با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود