بلاگ

نکات مهم درباره آزمون تیزهوشان

اطلاعات مفید / دانستنی ها

نکات مهم درباره آزمون تیزهوشان

نکات مهم درباره آزمون تیزهوشان

برای آزمون ورودی تیزهوشان کارهای زیر را انجام دهید:
1. یادتان باشد جلسه را با نام «خدا» آغاز کنید و مطمئن باشید شما که درس خوانده‌ اید و زحمت کشیده‌ اید، خداوند هم یاری‌ تان خواهد کرد.
2- در دو هفته  منتهی به آزمون تیزوشان، تست جدید و مباحثی که تا بحال به آن نپرداخته اید، مطالعه نکنید و به ‌جای آن،فرمولها و نکات مهم کتابهای مطالعه شده و آزمونهای قبلی را مرور کنید.
3- روز قبل از آزمون مطالعه نکنید و همراه اولیای خود بیرون بروید. این فرصت خوبی است که حوزه‌ امتحانی خود را شناسایی کنید.
4- در آزمون از تکنیک ضربدر و منها استفاده کنید.
5- هنگام پاسخ دادن به سوال‌ ها وقت خود را صرف سوالات وقت‌ گیر نکنید.

روش ضربدر، منها پیست؟

تکنیک ضربدر و منها تکنیکی برای کاهش اشتباهات در آزمون تیزهوشان است. در آزمون از نظر میزان تسلط و آمادگی در پاسخ‌گویی، سه گروه سؤال وجود دارد:

  • سؤالاتی که یادگیری شما در آن‌ها کامل است و به‌خوبی می‌توانید پاسخ دهید و به‌راحتی در زمان پاسخ‌گویی تست یا کم‌تر به آن پاسخ می‌دهید.

  • سؤالاتی که یادگیری شما در آ‌ن‌ها ناقص بوده و در پاسخ‌گویی به آن‌ها  بین گزینه‌ها شک دارید. برای این سؤالات علامت ضربدر را به نشانه‌ی شک‌ دار بودن کنار سؤال در دفترچه‌ی سؤال قرار می‌دهید. سؤالات شک‌ دار را نیز در پایان وقت مجدداً بررسی می‌کنید. اگر توانستید پاسخ می‌دهید در غیر این صورت علامت منها کنار ضربدر در دفترچه‌ی سؤال قرار می‌دهید. این نشانه‌ی عدم پاسخ‌گویی به سؤال است. ازطرفی باعث می‌شود کم‌تر در پاسخ‌نامه اشتباه وارد کنید.

  • سؤالاتی که بلد نیستید. در پاسخ‌گویی به این سؤالات علامت منها کنار آن سؤال قرار می‌دهید. این کار نیز باعث کاهش اشتباهات می‌شود.

تکنیک ضربدر و منها باعث کاهش اشتباهات در آزمون و نیز باعث آرامش شما در زمان پاسخ‌گویی به سؤالات می‌شود و به‌خوبی سؤالات را در موضوعات مختلف طبقه‌بندی می‌کنید. این کار هم‌چنین باعث تنظیم و مدیریت زمان می‌شود.

نکات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

نکات مهم درباره آزمون تیزهوشان

6- ممکن است چند سوال اول دفترچه مشکل باشد. خودتان را نبازید و به اطلاعات و مطالعه‌ خود اطمینان داشته باشید. اگر این سوال‌ ها برای شما مشکل است، مطمئن باشید برای دیگران هم دشوار خواهد بود.
7- صورت سوال را با دقت و تا آخر بخوانید و در جواب دادن عجله نکنید و به فعل‌ های آخر جمله‌ ها دقت کنید.
8- ترتیب سوال‌ ها را در دفترچه رعایت کنید و تمام صفحات دفترچه را با دقت بخوانید و مراقب باشید بعضی صفحات یا بعضی سوال‌ ها را فراموش نکرده باشید.
9- از هیچ سوالی، نخوانده رد نشوید؛ زیرا ممکن است پس از چند سوال دشوار، چند سوال ساده پیدا کنید.
10- از حاشیه‌ دفترچه‌ سوال برای چرک‌ نویس و محاسبه استفاده کنید.
11- اگر گزینه‌ پرشده‌ ای را پاک کردید، طوری باشد که کاملاً پاک شود ولی وسواس هم به خرج ندهید.
12- چند روز قبل از امتحان، در بیرون از منزل غذا نخورید؛ زیرا احتمال مسمومیت وجود دارد.
13- با چهره‌ ای «بشّاش» به جلسه‌ امتحان بروید و مثبت فکر کنید.
14- وسایل ضروری مانند کارت داوطلبی، سنجاق،3 عدد مداد مشکی معمولی(از اتود استفاده نکنید)، پاک‌ کن و تراش، شکلات، بطری آب، دستمال کاغذی، ساعت مچی و شناسنامه(کارت ملی) را همراه خود ببرید.
15- وسایل ممنوع مثل موبایل، جزوه ، ساعت هوشمند، ورقه چرکنویس و… را به جلسه نبرید.
16- بعد از پیدا کردن صندلی مطمئن شوید که اطلاعات پاسخ‌ برگ، مختص شماست.
17- گزینه‌ ها را طوری پر کنید که عدد داخل آن دیده نشود.
18- پاسخ‌ برگ خود را تا نزنید و کثیف نکنید.
19- برای شروع چند نفس عمیق بکشید.
20- مدت‌ زمان امتحان را از روی دفترچه مطالعه کنید و نسبت به زمان پیشنهادی هر درس متعهد باشید.
21- هر 10 سوال یک‌ بار، شماره‌ تست‌ ها را در دفترچه‌ سوالات با شماره‌ پاسخ‌ نامه مطابقت دهید تا خطایی در وارد کردن پاسخ ها در پاسخبرگ نداشته باشید.

نکات آزمون تیزهوشان نهم

نکات مهم درباره آزمون تیزهوشان

22- بعضی از دانش‌ آموزان در دفترچه‌ سوال به سوالات پاسخ می‌ دهند و در پایان، جواب‌ ها را به پاسخ‌ نامه منتقل می‌ کنند. ممکن است وقت تمام شود و شما فرصت نکنید جواب‌ ها را به پاسخ‌ نامه انتقال دهید یا جواب‌ ها جا به‌ جا وارد پاسخ‌ نامه شود. پس این کار را اصلاً انجام ندهید.
23- شب آزمون زود و با آرامش بخوابید تا صبح سرحال و شاداب باشید.
24- سعی کنید به صدا‌ها و محیط اطراف محل امتحان زیاد اهمیت ندهید و از تمام وقت‌ تان برای پاسخ‌ گویی به سوال‌ ها استفاده کنید.
25- دقت و تمرکز بالا در پاسخ دادن به سوالات داشته باشید. به نکاتی که در صورت سوال است باید توجه کنید؛ مثل «اغلب، همیشه، فقط، فراوان، حداکثر، حداقل، مجموع، باقی‌مانده، به ترتیب، بیشترین، کمترین و… .
26. هر نوع علامت مشکوک را در پاسخ‌ برگ ننویسید.(در پاسخبرگ علامت اضافی نزنید حتی یک نقطه)
27- صبحانه‌ کامل و پر انرژی و بدون چربی میل کنید.
28- آرامش خود را حفظ کنید و روحیه‌ با نشاط و اعتماد به‌ نفس داشته باشید.
29- سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ دهید و درس‌ ها را جا به‌ جا نکنید تا باعث درهم‌ ریختگی ذهن تان یا فراموشی بعضی سوالات نشود.
30- زمان را مدیریت کنید. دانش‌ آموز باید آگاه باشد که زمان برای خواندن و پاسخ دادن به تست محدود است؛ پس باید زمان را محاسبه و مدیریت کنید.

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی  صدشو و دریافت اطلاعات مشاوره و شرکت در کلاسهای آمادگی تیزهوشان  با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید​


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود