بلاگ

کودکان تیزهوش

اطلاعات مفید

کودکان تیزهوش

کودکان تیزهوش، چه ویژگی هایی دارند؟

در جهان کنونی، علی رغم رشد تکنولوژی و پیشرفت در جنبه های مختلف علم پزشکی، تولد انسان ها به صورت نابغه، عادی و یا عقب مانده ذهنی، انسان را با ناشکفته های زیادی روبه رو ساخته است. گرچه علل بسیاری از مسائل برای انسان شناسایی شده است ولی هنوز دنیایی از مسائل برای او روشن نگردیده است، یکی از این مسائل مهم تولد انسان های نابغه است که علم امروز آن را به شانس، اتفاق و تصادف تعبیر و تفسیر می کند. به طوری که طبق آمار گفته می شود دو تا سه درصد متولدین به صورت تصادفی نابغه به دنیا می آیند. البته علل زیادی که باعث عقب ماندگی ذهنی می شود شناسایی شده است ولی برای نبوغ و تولد کودکی نابغه اطلاعات زیادی در دست نیست. به هر جهت اگر بشر نقش زیادی در ایجاد نبوغ نداشته باشد ولی قطعا در تربیت و پرورش نابغه نقش بسزایی خواهد داشت لذا در مقاله حاضر سعی شده است که ویژگی های نابغه ها و عوامل مرتبط با آن و نحوه تعلیم و تربیت آنان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

تیزهوشان و خصوصیات آنان

براساس تست هوشی وکسلر معمولاً کودکانی که ضریب هوشی (130 =IQ) به بالا دارند تیزهوش نامیده می شوند. تیزهوشان را با توجه به ویژگی ها و ملاک هایی شناسایی می کنند که عبارتند از:

توانایی هوش کلی، استعداد درسی ویژه، توانایی فکری آفریننده، توانایی رهبری، ذوق و استعداد هنری، توانایی حرکتی فوق العاده که این افراد سه تا پنج درصد جمعیت هر جامعه ای را تشکیل می دهند.

آموزش کودک تیزهوش

کودکان نابغه، برخلاف کودکان عقب مانده ذهنی که به سادگی خود را نشان می دهند و اطرافیان می توانند به زودی پی به نارسایی ذهنی آنان ببرند، ممکن است تا مدت طولانی قابل شناسایی نباشند و کسی به نبوغ آنان پی نبرد. همان طور که نابغه بزرگ جهان، آلبرت انیشتن تا سن 30 سالگی نبوغ او آشکار نگردیده بود.

بنابراین به کودکی تیزهوش گفته می شود که با کمک فکر و استدلال و استفاده از فرآیندهای ذهنی عالی بتواند قضاوت صحیح بکند و دارای استعداد خاص در کارهای خلاقه باشد. لذا نابغه، فردی است که تیزهوشی، نیروی خلاقیت و داشتن انگیزه های خاص و با ارزش او را کاملاً از همسالان متمایز می کند و او توانایی این را دارد که سهم و ارزش قابل قبولی در اجتماع خود داشته باشد.

ضریب هوشی بالا مهم ترین ملاک تیزهوشان می باشد ولی عده ای از متخصصین هوش را تنها ملاک نمی دانند، بلکه قدرت خلاقه و ابتکار، توانایی در حل مشکلات و انجام پروژه های ابتکاری مختلف را از جمله شرایط تیزهوشی می دانند ولی به هر حال همه روانشناسان بهره هوشی را به عنوان پایه اصلی و یا لااقل یکی از وسایل مهم شناخت قبول دارند.

هر کدام از متخصصان ملاک ها و ویژگی هایی را برای تیزهوشان در نظر دارند از جمله، جیمزگالاگر معتقد است که کودکان سرآمد از توانایی ذهنی، قدرت رهبری، خلاقیت، استعداد عالی تحصیلی و سازندگی بالایی برخوردارند.

برخی معتقد هستند که افراد تیزهوش، معمولاً والدین با تحصیلات بالایی دارند و در بین این خانواده ها افراد باهوش بیشتر است.

به هر جهت کودکان نابغه نیاز به برنامه های آموزشی خاص و ویژه ای دارند زیرا آنها سرمایه های جامعه هستند و باید به تعلیم و تربیت آنان همت گمارد تا در آینده آنها مشکلی از مشکلات جامعه را حل نمایند.

کودکان تیزهوش در مقام مقایسه با سایر کودکان در کیفیت زبان، وسعت اطلاعات، استدلال، قضاوت، تمایل به مبارزه در حل مسائل، رد و بدل کردن تجارب و خصوصیاتی از این قبیل برترند. همچنین در راه رفتن و سخن گفتن از دیگر کودکان جلوتر هستند. کودکان تیزهوش کمتر به دیگران متکی می باشند و افرادی مستقل هستند. از تمامی مطالعات می توان استنباط نمود که تیزهوشان در جنبه های مختلف از سایر افراد برتر هستند.

در ارتباط با ویژگی های افراد نابغه مطالعات وسیعی توسط لوئیس ترمن و همکارانش صورت پذیرفته است که در کتابی به نام «مطالعات ژنتیکی نوابغ» به چاپ رسیده است. ترمن، اعتقاد بر این داشت که نبوغ ارثی است. همچنین گالتون که مطالعات او در زمینه روانشناسی تفاوت های فردی از اهمیت خاصی برخوردار است، هوش را ارثی می داند. کودکان نابغه علاوه بر برتری ویژگی های روانی از نظر خصوصیات جسمانی هم نسبت به دیگران برتری و تفاوت دارند.

تیزهوشان از نظر وزن، قد، تکامل جسمانی و سایر خصوصیات، افرادی سالم تر و تواناتر از کودکان عادی هستند. مثلاً اولین دندان آنها حدود دو ماه زودتر از سایر کودکان درمی آید. در یادگیری و تحصیل برتر از سایر کودکان هستند و بیشتر به دوره های عالی راه می یابند. این کودکان علاقه وافری به بازی دارند و معمولاً کودکان بزرگتر از خود را به عنوان هم بازی انتخاب می کنند. اغلب بازی هایی را که تمرکز فکری بیشتری نیاز دارد انتخاب می کنند. همچنین در راه رفتن و سخن گفتن از دیگر کودکان جلوتر هستند.

درصد نوابغ در جامعه

هیل شرلی، درصد نوابغ را با توجه به ضرایب هوشی به قرار زیر بیان می کند.

10000001 به بالا 180 = iQ

1000001 = 170 = iQ

100001 = 160 = iQ

10001 = 150 = iQ

1701 = 140 = iQ

1001 = 130 iQ

با توجه به اعداد تقریبی داده شده می توان نتیجه گرفت که هر چقدر ضریب هوشی بالا می رود در عوض درصد آن کاهش می یابد به طوری که ضریب هوشی مثلاً 200 = iQ به ندرت دیده می شود و اکثریت افراد جامعه ضریب هوشی عادی (90 تا 110) دارند و نوعا ضریب هوشی 130 به بالا را نابغه در نظر می گیرند.

کودکان تیزهوش

برخی از افراد مشهور به طور تقریبی دارای ضریب هوشی زیر بوده اند:

سرفرانیس گالتون (200 = iQ)،

جان استوارت میل (190 = iQ)،

یوهان گوته (185 = iQ)،

ولتر (170 = iQ)،

ویکتور هوگو (150 = iQ)،

توماس جفرسون (145 = iQ)،

جان میلتون (145 = iQ)،

فرانیس بیکن (145 = iQ)،

الکساندر دوما (140 = iQ)،

ناپلئون بناپارت (135 = iQ)،

چارلز داروین (135 = iQ) داشته اند.

اگر دوران کودکی برخی از نوابغ را مورد مطالعه قرار دهیم مطالب شگفت انگیزی از زندگی آنها درمی یابیم که به چند نمونه می پردازیم. جان استوارت میل، فیلسوف و اقتصاددان بزرگ انگلیسی، در سن سه سالگی زبان یونانی را آموخت، کتاب های افلاطون را در سن هفت سالگی می خواند و لاتین و جغرافیا و جبر را در هشت سالگی فرا گرفته بود. در سن 13 سالگی فلسفه می خواند و در سن 16 سالگی مطالعه تاریخ روم را شروع کرد. گوته در سن هشت سالگی خود را برای ورود به دانشگاه آماده می کرد و در سن 10 سالگی مقالاتی می نوشت که اکنون نیز این مقالات معروف است. گوته در سن شانزده سالگی، علاوه بر زبان آلمانی، پنج زبان دیگر را هم می خواند.

بلوغ و جنسیت کودکان تیزهوش

با توجه به تحقیقات جدید دانشمندان، امروزه عقیده بیشتر آنها به ارثی بودن هوش است و باید این نکته مهم را به خاطر داشت که افراد باهوش در هر جنسی، نژاد، طبقه و جامعه ای وجود دارد و عامل نبوغ هر چه باشد ملاک برتری انسان ها هیچ کدام از این عوامل نیست. بلکه تقوا املاک برتری انسان ها نسبت به یکدیگر است.

بررسی عده ای از متخصصان از جمله کالاهان نشانگر آن است که تیزهوشی در بین پسران بیش از دختران است، به عقیده وی در یک گروه سنی تعداد مذکران باهوش از مؤنث ها بیشتر است ولی پاسخ به سؤال: آیا در واقع تیزهوشی با جنسیت رابطه ای دارد یا نه؟ نیاز به بررسی های بیشتری دارد و هنوز به ثبوت نرسیده است.

ترمن تعداد 1528 نابغه را مورد مطالعه قرار داد و به این نتیجه رسید که افراد تیزهوش متعلق به خانواده هایی هستند که از نظر اقتصادی و تحصیلات در سطح بالاتری می باشند که البته مسائل تربیتی، تغذیه، بهداشت و ارتباط عاطفی سالم را باید مدنظر داشت.

البته باید در نظر داشت که محیط اجتماعی عامل بسیار مهمی است زیرا امکانات بیشتری را جهت رشد استعدادهای پسران مهیا می کند. عواملی از قبیل کتابخانه، سینما، پارک و غیره که بیشتر پسران می توانند از این امکانات بهره مند باشند.

تفاوت های پیشرفت پسران و دختران در رشته های علوم و ریاضیات توجه دانشمندان را به خود جلب کرده و تحقیقات آنان نشان می دهد که به ویژه در زمینه ریاضیات این تفاوت ها واقعی و معنی دار است. همچنین نشان داده شده است که موانع محیطی و فرهنگی نیز در این تفاوت ها مؤثر است. در واقع باید گفت که تیزهوشی منحصر به پسران نیست بلکه هر دو جنس پسر و دختر از این موهبت برخوردارند.

متأسفانه  در کودکان تیزهوش دختران، در معرض این خطر جدی قرار می گیرند که با آنان به صورت تبعیض آمیز رفتار می شود و در بسیاری از فرهنگ ها، به ویژه در کشورهای جهان سوم، این تبعیض به صورت گسترده ای اعمال می شود. در عین حال نباید فراموش کرد که

ویژگی های عاطفی دختران که سازگارانه تر و دارای حساسیت بیشتری است و کمتر جنبه کنکاش علمی پیدا می کند، به صورت عاملی در می آید که تا حدی مانع از بروز تمام ظرفیت های هوشی آنان می شود.

معمولاً تیزهوشان خواندن را زودتر از کودکان دیگر شروع می کنند، برای مثال 92% از کودکان تیزهوش در سن پنج سالگی و ده ماهگی تا شش سالگی می توانند بخوانند. پژوهش های بسیاری نشان داده است که شاگردان تیزهوش اکثرا رابطه ای خوب و مثبت با دیگران برقرار می کنند. اینگونه دانش آموزان بیشتر به عنوان رهبران کلاس و مدرسه انتخاب می شوند و در فعالیت های خارج از کلاس مانند شرکت در ورزش های مختلف، رویدادهای فرهنگی و اجتماعی و کارهای ابتکاری، بیش از سایر دانش آموزان فعالیت می کنند.

البته باید توجه داشت که نبوغ در تمام زمینه ها وجود ندارد و نباید از یک فرد نابغه انتظار داشت در تمام زمینه های زندگی فردی و اجتماعی از استعداد شگرفی برخوردار باشد بلکه اکثریت نابغه ها در زمینه خاصی استعداد شایانی دارند و در جنبه های دیگر عادی هستند.

به نظر متخصصان کودکان تیزهوش نوعا دارای ویژگی هایی به شرح زیر هستند:

1ـ درس را در مقایسه با همسالان خود زودتر و آسانتر یاد می گیرند؛

2ـ دارای حافظه قوی بوده برای یادگیری مطالب به تکرار و تمرین کمتری نیاز دارند؛

3ـ اطلاعات عمومی آنان از همسالانشان بیشتر است؛

4ـ کارهای دشوار ذهنی را به آسانی انجام می دهند؛

5ـ روابط بین پدیده های محیطی را بخوبی درک می کنند؛

6ـ یک یا دو سال زودتر از همسالان خود خواندن را یاد می گیرند؛

7ـ خزانه لغات آنان غنی است؛

8ـ کنجکاوند و زیاد سؤال می کنند؛

9ـ دامنه علایق گسترده ای دارند؛

10ـ در انجام کارها ابتکار و خلاقیت از خود نشان می دهند؛

11ـ از عهده خواندن و فهمیدن کتاب هایی برمی آیند که از سطح توانایی همسالانشان بالاتر است؛

12ـ به محیط خود توجه داشته و تغییرات محیطی را به سرعت درک می کنند.

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی صدشو و رزرو کلاسهای آمادگی تیزهوشان با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید​


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود