بلاگ

موفقیت در آزمون تیزهوشان

اطلاعات مفید

موفقیت در آزمون تیزهوشان

موفقیت در آزمون تیزهوشان چگونه ممکن است؟

آزمون ورودی تیزهوشان همه ساله جهت شناسایی دانش آموزان بااستعداد، پر تلاش و تیزهوش برای تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های استعداد درخشان یا همان سمپاد اجرا می شود که به اعتقاد برخی قبولی در این آزمون ها بسیار سخت است.
شاید بسیاری تصور می کنند که تیزهوش بودن صرفا ذاتی است و هر کسی توانایی کسب رتبه برتر در آزمون ورودی تیزهوشان را ندارد. در صورتی که اگر دانش آموز با شیوه های صحیح، منابع درسی خود را مورد مطالعه قرار دهد و با تکنیک های تست زنی و مدیریت زمان آشنا باشد، می تواند آزمون  تیزهوشان را که براي محصلان پايه نهم شامل دو بخش استعداد تحصیلی و تحلیلی و براي دانش اموزان پايه ششم صرفا شامل تست هاي هوش و استعداد تحلیلی می شود، با موفقیت سپری نماید و تحصیل خود را در مدارس تیزهوشان ادامه دهد.
پذیرش دانش آموزان در آزمون تیزهوشان یا سمپاد، بدون توجه به معدل دوره های تحصیلی گذشته و صرفا بر اساس رتبه کسب شده در آزمون صورت می پذیرد و فقط لازم است دانش آموزان ششم در نیمسال دوم پایه پنجم و نیمسال اول پایه ششم، ر کلیه دروس رتبه خیلی خوب را کسب کنند و دانش آموزان نهم نیز باید در پایه هشتم و نهم معدل بالای 19  داشته باشند.

فقط با 5 تکنیک در آزمون تیزهوشان نمره قبولی بگیرید!
تحصيل و ثبت نام در آزمون مدارس تیزهوشان به واسطه داشتن امکانات آموزشی برتر و شکوفایی سریع تر توانایی و استعداد افراد، همواره یکی از اهداف دانش آموزان پر تلاش و اهل علم است که می خواهند از مقطع ششم یا نهم به بعد در این گونه مدارس مشغول به تحصیل شوند.
گفتنی است که رقابت سالم موجود در این مراکز آموزشی به دلیل حضور دانش آموزان درس خوان و پر تلاش، باعث ایجاد انگیزه در بین آن ها می شود. همچنین یکی دیگر از دلایل اقبال والدین و دانش آموزان به تحصیل در مدارس تیزهوشان،  مربوط به کسب رتبه های برتر در کنکور سراسری است، چرا که افراد با داشتن پایه تحصیلی قوی می توانند به مراتب آسان تر، این آزمون پرچالش را پست سر بگذارند و راحت تر در رشته های برتر دانشگاه های محبوب مورد نظر خود قبول شوند.
در نتیجه آزمون تیزهوشان فرصتی است برای دانش آموزان زرنگی که می خواهند سال تحصیلی پیش روی خود را در بهترین شرایط سپری کنند اما آیا قبولی در آزمون تیزهوشان تنها با مطالعه کتاب های درسی مدرسه به دست می آید؟ جهت آگاهی از بهترین روش های قبولی در آزمون تیزهوشان تا پایان این مقاله همراه باشید.

موفقیت در تیزهوشان

راز موفقیت در آزمون تیزهوشان

تکنیک اول: برنامه ریزی اصولی داشته باشید!
داشتن برنامه ریزی درست برای قبولی در آزمون تیزهوشان، یکی از موارد مهم و حیاتی داوطلبان این آزمون کشوری است. دانش آموزانی که می خواهند در آزمون تیزهوشان موفق شوند نیز باید در قدم اول، از یک برنامه ریزی درست برخوردار باشند. برنامه درسی بایستی متناسب با شرایط، توانایی و نقاط ضعف دانش آموز چیده شود و اصل مهم نظم، در عمل به آن رعایت گردد.
در واقع دانش آموز باید هر لحظه هدف خود را به یاد داشته باشد و مطالعه دروس را مطابق با بازه زمانی مشخص شده در برنامه رعایت کند تا تکالیف درسی بر رو هم انباشته نشوند. در این خصوص بهتر است برنامه مطالعاتی روزانه خود را با درسی که در آن به مراتب ضعیف تر هستید، شروع نمایید و بعد از هر یک ساعت مطالعه، ده دقیقه استراحت کنید.
همچنین مواردی که باعث حواس پرتی شما می شوند مانند فضای مجازی، تلویزیون و … را از خود دور کنید و با تمام تمرکز شروع به مطالعه دروس در مکانی آرام و ساکت نمایید. یادتان باشد که رعایت تعادل درسی و پیش خوانی از کلیدهای داشتن یک برنامه ریزی خوب و بجاست. البته لازم به ذكر است كه دانش اموزان پايه ششم نيازي به مطالعه دروس مدرسه ندارند و صرفا بايستي از كتاب هاي تست هوش استفاده كنند.

تکنیک دوم: استفاده از کمک کننده ها یعنی کتاب و کلاس خارج از مدرسه!
بنابر دلایلی ممکن است معلم برای خارج نکردن روند همیشگی تدریس از شیوه معمولی و همچنین به دلیل یکسان در نظر گرفتن سطح علمی تمامی دانش آموزان، به مطالب کتاب های درسی به صورت دقیق نپردازد و یا بسیاری از نکات مهمی که در آزمون تیزهوشان از آن سوال طرح می شود را بیان نکند و در سطح سوالات آزمون تیزهوشان فعالیتی انجام ندهد.
یا ممکن است دانش آموز با شیوه تدریس معلم خود خو نگیرد و درس ها را آن طور که باید متوجه نشود. پس تکلیف دانش آموزان پايه نهم که می خواهند در آزمون پر رقابت سمپاد شرکت کنند و نياز به مطالعه دقيق دروس مدرسه دارند، چه می شود؟ در اینجا علاوه بر کتاب های درسی مدرسه، شما می توانید برای یادگیری بیشتر، متناسب با شرایط خود، از کتاب های کمک درسی انتشارات مختلف استفاده کنید و مباحث را با روشی جدیدتر از طریق خواندن کتاب یاد بگیرید. دانش اموزان ششم نيز مي توانند با خريد كتاب هاي تست هوش، با انواع سوالات امتحان آشنا شوند.
البته روش راحت تری هم براي دانش آموزان پایه ششم و نهم وجود دارد که آن هم حضور در کلاس های آمادگی تیزهوشان است. شما می توانید با هماهنگی خانواده، در کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان موسسات معتبرشرکت نمایید و مطالب را به صورت جزئی تر فرا بگیرید. یکی از مزایای این روش این است که در صورت وجود هر گونه سوال یا مشکل درسی، می توانید آن را با مدرس  به اشتراک بگذارید.
در هنگام استفاده از هر کدام از روش های فوق، به یاد داشته باشید که در پایان مبحث جدید، حتما مطلب مورد نظر را همان روز مرور نمایید تا در ذهن شما تثبیت شود.

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی  صدشو و رزرو کلاسهای امادگی تیزهوشان با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

موفقیت در آزمون تیزهوشان

تکنیک سوم: از سوالات آزمون های سال های اخیر درس بگیرید!
شاید دانش آموز پايه نهم  و ششم بعد از مطالعه منابع آزمون ورودی تیزهوشان به صورت دقیق، باز هم قدرت پاسخگویی به تمامی سوالات را نداشته باشد و به این باور برسد که بله، قبولی در آزمون تیزهوشان سخت است! در حالی که این فرد تمامی مطالب را یاد گرفته و تنها مشکل، استفاده نکردن از خلاقیت ذهنی خود اوست.
حل تست ها و سوالات آزمون های سمپاد نهم و ششم سال های گذشته به همراه تحلیل و بررسی جواب ها، باعث می شود که بتوانید به اندازه کافی با ذهن طراحان آشنا شوید و با قدرت خلاقیت خود، از سوال های احتمالی که ممکن است در آزمون پیش رو طرح شوند، مطلع شوید.
توجه داشته باشید که بعد از مطالعه دروس لازم و تسلط بر آن ها، آزمون های سال های قبل را پاسخ دهید تا متوجه اشکالات خود در هنگام داشتن آمادگی کافی شوید. همچنین بعد از یافتن جواب صحیح تست، پاسخ تشریحی را نیز مورد بررسی قرار دهید تا تسلط شما در آن مبحث افزایش یابد. سعی کنید که شرایط پاسخ گویی به تست ها مطابق با شرایط برگزاری آزمون های تیزهوشان باشد و با دقت بالا و بر اساس زمان بندی مشخص شده(مدیریت زمان) به هر کدام از سوالات جواب دهید.
لازم به ذکر است که هر چقدر دانش آموز بیشتر در شرایط آزمون قرار بگیرد، استرس او نیز کاهش می یابد و به دنیال آن درصد ایجاد اشتباه به دلیل حواس پرتی و عدم تمرکز کم تر می شود.

درنظر داشته باشید در چند سال گذشته آزمون تیزهوشان پایه ششم شامل دو دفترچه سوال تحصیلی و تحلیلی بود، اما از سال 97 به بعد و با اعمال تغییرات، سوالات تحصیلی حذف شده و فقط سوالات تحلیلی معیار سنجش دانش آموزان می باشد.
تکنیک چهارم: در آزمون های آزمایشی تیزهوشان شركت کن!
یکی دیگر از راه های آشنایی با نحوه طراحی نمونه سوالات آزمون تیزهوشان ششم و نهم، شرکت در آزمون های هوش به صورت آنلاین یا حضوری می باشد. شاید شما هم جزو افرادی باشید که نمی توانید به تنهایی شرایط آزمون را برای خود مهیا سازید و تنها راه ایجاد شرایط فیزیکی و ذهنی آزمون، شرکت کردن  در آزمونهای شبیه ساز به صورت حضوری یا مجازی می دانید.(شرکت در آزمونهای شبیه ساز آزمون تیزهوشان موسسه صدشو می تواند محک معتبری برای داوطلبان این آزمون باشد)
در این خصوص شما می توانید با ثبت نام در آزمون های آزمایشی موسسات معتبر، تجربه کافی برای حضور سر جلسه امتحان را کسب نمایید.

جهت ورود به سایت سازمان سمپاد اینجا را کلیک کنید

تکنیک پنجم:خودت را باور داشته باش!
کلید نهایی موفقیت برای هر هدفی، خود باوری و تلاش است. ممکن است در این راه، با روش مطالعه دروس دانش اموزان دیگر اشنا شوید و بعد از مقایسه برنامه ریزی ها کمی نا امید شوید. اما باید توجه داشته باشید که روش مطالعه هر کس مختص به خود اوست و بر اساس توانایی ذهنی و پایه علمی طراحی می شود. بنابراین با قدرت درس هایتان را بخوانید، از انرژی های منفی، دوری و خود را تشویق کنید.
علاوه بر مواردی که در این مقاله ذکر شد، داشتن خواب کافی، تغذیه مقوی و سالم و همچنین فعالیت ورزشی کافی نیز می توانند در راستای افزایش موفقیت شما در آزمون تیزهوشان تاثیر بسزایی داشته باشند. 

فراموش نکنید جهت موفقیت در آزمون تیزهوشان، لازم است در جلسه، سوالات آزمون را با حفظ آرامش به طور دقیق و صحیحدپاسخ دهید و از تشابه های سوالی غافل نباشید.

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی  صدشو و رزرو کلاسهای امادگی تیزهوشان با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید​


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود