بلاگ

شناخت مدرسه

دانستنی ها

شناخت مدرسه

شناخت مدرسه

هر والدینی برای انتخاب مدرسه مناسب دغدغه های بسیار زیادی دارد. در این مقاله ما به بررسی نوع سیستم آموزشی مدرسه ها پرداخته ایم تا شما بتوانید مدرسه بهتری را برای فرزند خود انتخاب کنید.

ابتدا این سوال پیش می آید: معیار و هدف انتخاب شما برای شناخت مدرسه مناسب چیست؟

قبل از شروع سال تحصیلی جدید بسیاری از والدین برای پیدا کردن مدرسه ای مناسب برای فرزندشان به تکاپو می افتند.

ولی قبل از این که به یک مدرسه خوب و مناسب فرزندتان فکر کنید باید سیستم آموزشی که علاقه دارید فرزندتان در آن بزرگ شود و مطالب را یاد بگیرد، انتخاب کنید.

منظور از شناخت مدرسه چیست؟

بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که طی سال ها صورت گرفته است مشخص شده که شخصیت فرزندان دردوران کودکی، دیدگاهشان نسبت به جامعه، طرز تفکرشان و عقاید ارزشی در دوران بلوغ و بزرگ سالی در سیستم آموزشی مدرسه شکل می گیرد. پس باید به نوع مدرسه ای که انتخاب می کنیم و سیستم آموزشی درست آن حساسیت نشان دهیم.

مدرسه شناختی ، یک سیستم آموزشی بسیار جدید و در عین حال مدرن است که به تازگی در کشور ما ایران شکل گرفته و بعضی از مدارس از این سیستم پیروی کرده اند. یکی از وجه تمایز مهمی که مدرسه شناختی با مدارس دیگر دارد نقش معلم و دانش آموز است. در این سیستم آموزشی، مدارس بر اساس رویکرد شناختی اداره می شود. به تعریف دیگر: مدرسه ای می باشد که دانش آموز محور آن است و مربی نقش تسهیل گر دارد. در ادامه بیش تر این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

کودک ما در مدرسه شناختی، مهارت و استعداد های خود را با کمک مربی می شناسد تا ذهنش آماده یادگیری بهتر شود و آینده ای خلاق برای خود بسازد.

در این نوع سیستم آموزشی( منظور همان مدرسه شناختی) از باید ها و نباید ها خبری نیست و کودک احساس آرامش می کند. مدرسه شناختی به کودک حق انتخاب می دهد و همین طور در انتخاب راه حل به او کمک می کند. اما مسئله مهم آن است که مسئولیت انتخاب را بر عهده کودک می گذارد تا فرزند شما مسئولیت پذیری را از سن کودکی یاد بگیرد.

شناخت مدرسه

مدرسه شناختی چیست؟

نکته مهم: مدرسه شناختی بر اساس فرزند پروری شکل گرفته است.

در مدارس شناختی : کودکان را آزاد در عین حال مسولیت پذیر ، شجاع و نترس، اهل پرسش و پاسخ، خلاق و اهل سخن گفتن، تربیت و آموزش می دهند.

در این دوران که کودکان با انواع کامپیوتر ها سرو کار دارند و از هوش و ذکاوت بسیار بالایی برخورد هستند نوشتن تکالیف بسیار زیاد کودکان را خسته و دلزده می کند. مدرسه شناختی به تحریر تکالیف زیاد اعتقادی ندارد تا ذهن کودک را خسته کند.

نوع چیدمان کلاس ها بر اساس رویکرد شناختی ساخته شده و کودک، خانه و مدرسه را از هم جدا نمی داند و به خوبی هماهنگی لازم را بین این دو برقرار می کنند.

حال به فرق میان مدارس شناختی و مدارس سنتی می پردازیم:

فرق میان مدارس سنتی و مدارس شناختی :

در مدارس سنتی: از سیستم تشویق و تنبیه تبعیت می شود. فرهنگ این نوع مدارس بر پایه ترساندن کودک خطاکار می باشد. این نوع مدارس با همان متدهای قدیمی کار می کند و هیچ نو آوری در آن وجود ندارد. رابطه صمیمانه ای بین کودکی که تازه از مادر خود جدا شده وجود ندارد. کودک تنبیه می شود بدون در نظر گرفتن روحیه، شرایط زندگی و دختر یا پسر بودن، ضعیف یا قوی بودن. این نوع اداره کردن مدارس یک شیوه سنتی است که کودک را از درس و مدرسه دلزده می کند.

مدارس تهران

و اما در مدارس شناختی: تنبیه و تشویق کودک، برخوردهای توهین آمیز، عصبانیت و رفتار تند جایگاهی ندارد.

در مدارس شناختی،  با کودک با توجه به روحیه ، شرایط زندگی ، میزان قدرت کلام و جنسیت او برخورد می شود. هیچ زمانی سه کودکی را که با هم دعوا کرده اند را به یک شکل تذکرنمی دهند. شاید کودک اولی قدرت بیان نداشته باشد، و کودک دومی گرسنه باشد و کودک سوم از شرایط زندگی مناسبی برخوردارنباشد که همین موضوع اعتماد به نفس او را از بین برده باشد. در سیستم آموزشی با کودکان به شیوه مجزا رفتار می شود. مربیان از طریق صحبت کردن و با کمک خود کودک مشکل وی را حل می کنند.

و اما در مدارس سنتی: هر سه کودک به یک شکل تنبیه می شوند بدون در نظر گفتن موارد بالا. به طور کلی مدارس سنتی بر پایه کنترل کردن پایه ریزی شده است.

و در مدارس شناختی: از باید ها و نباید ها خبری نیست، کودک به خوبی از مربی یاد می گیرد چه طور خود انتخاب کند و مسئولیت کارش را هم بر عهده بگیرد. در این نوع سیستم آموزشی کودک را توانا ، مسئولیت پذیر، مستقل، از نظر فکری آزاد، محکم، با اراده و فعال بار می آورند تا آینده خود را زیباتر بسازد.

و در آخر خودپدر و مادرهای عزیز هستندکه باید تصمیم بگیرند فرزندان خود را در کدام سیستم آموزشی ثبت نام کنند تا فرزندان آینده ای روشن داشته باشند.

جهت ارتباط با مشاورین مرکز آموزشی صد شو با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود