بلاگ

جمع بندی تیزهوشان

اطلاعات مفید

جمع بندی تیزهوشان

جمع بندی تیزهوشان، روش جمع بندی (روش غلط – روش درست)
قبل از اینکه روش صحیح و اصولی را توضیح دهیم، قصد داریم روش غلط و متداول دربین داوطلبان را بیان کنیم:
در این روش، داوطلب تمامی درس های خود را از روی مطالب  خلاصه‌نویسی شده یا جزوه هایش، طبق یک برنامه جامع مطالعه می کند و شاید تا روز کنکور، این کار را چندین بار انجام دهد. در این روش، دو اشکال عمده وجود دارد: اول اینکه شما مطلب‌های غیرضروری رانیز مطالعه خواهید کرد. دوم اینکه هیچ گاه احساس تسلّط بر دروس و منابع نمی‌کنید و درحقیقت احساس می‌کنید که باید دوباره آنها را مرور کنید.
 جمع بندی دروس
روش صحیح جمع بندی
این روش، شامل  دو مرحله است:
 
الف:خود آزمایی به شیوه آزمون دادن
در این روش، شما زمان خود را به دوره های دو یا سه روزه تقسیم می کنید و صبح روز اول را آزمون می‌دهید؛ البته این آزمون باید یک آزمون جامع باشد که بهتر است از سؤالات آزمونهای سال های گذشته بوده و در صورت امکان، شرایط محل آزمون اصلی نیز شبیه سازی شود.
 
ب:تحلیل آزمون
پس از یک استراحت کوتاه، آزمون خود را سؤال به سؤال(در هر درس)تحلیل کنید  و در یک برگه، مبحث‌هایی از هر درس را که غلط جواب داده یا نتوانسته‌اید پاسخ دهید، یادداشت کنید.
اکنون باید برای مدت زمان باقیمانده یک برنامه جامع بنویسید. برای انجام این کار، ابتدا در هر درس، یک اولویت مهم را معین کنید و در برنامه ریزی خود قرار دهید و برای هر دو گروه درس های عمومی و اختصاصی حتماً وقت کافی بگذارید. برنامه ریزی را دقیق انجام دهید (چه مبحثی، کدام منبع و…( و در زمان اجرای برنامه، نگران ضعف و دوره مطالب نباشید؛ چون هر ضعفی که داشته باشید به طور حتم در آزمون بعد معین خواهدشد. با اعمال این شیوه و آزمون هایی که شما برای سنجش خود انجام می‌دهید هم مرور بسیار خوبی خواهید داشت و نیز با حذف مطالبی که مطمینید تسلّط کامل به آنها دارید وقت بیشتری برای مرور موضوعات و درس‌هایی دارید که در آنها احساس ضعف بیشتری می‌کنید.
 
مزیت های روش صحیح جمع بندی
این روش، مزیت های بسیار زیادی دارد که به چندمورد آن اشاره خواهیم کرد:

 
1- مرور همه مطالب
در یک آزمون استاندارد، اغلب از تمامی مبحث ها، دست کم یک سؤال وجود خواهد داشت، و اگر چنین هم نباشد، در چند آزمونی که شما انجام خواهید داد، به طور قطع شما از هر مبحث، دستکم به یک سؤال پاسخ خواهید داد. انجام این کار سبب می‌شود که اطلاعات شما در تمامی بحث های اختصاصی و عمومی سنجیده شود.

2- رفع اشکال عمده و عدم اتلاف وقت
در این روش، هر بار که آزمون می‌دهید، بخشی از اشکال‌های شمابرطرف می‌شود و هر بار در مقایسه با دفعه گذشته آمادگی شما بالاتر می‌رود؛درضمن چون مطالبی را که می دانید، درست پاسخ خواهید داد، دیگر وقتی برای مطالعه آنها سپری نخواهید کرد؛ بنابراین، وقتتان تلف نمی‌شود.

 
3- تمرین مهارت های آزمون دادن
به طورحتم تا زمانی که در شرایط آزمون های مشابه آزمون اصلی قرار نگرفته باشید، متوجه نخواهید بود  که داشتن اطلاعات کافی برای پاسخگویی به سؤالات، کافی نیست و باید بامهارت های آزمون دادن، آشنا بوده و آنها را به کار ببندید .این مهارت ها،نیازمند تمرین هستند و تنها راه آموختن آنها، تجربه کردن است. در این روش، شما این مهارت ها را هر سه روز یک بار تمرین می کنید.

 
 دوران جمع بندی، زمانی برای دوره درسها

همان گونه که قبلاً هم اشاره کرده‌ایم، در آمادگی برای کنکور حتماً شما باید زمانی را برای جمع بندی اختصاص دهید تا مطالب در ذهن شما تثبیت شود. بهترین زمان برای اجرای این برنامه، یک ماه باقی‌مانده تا زمان برگزاری آزمون است. در این مقطع زمانی، دیگر درس جدید نخوانید. هر قدر خوانده اید، دیگر بس است. اگرشما 80 درصد از مباحث آزمون را با کیفیت 100 درصد خوانده باشید، بهتر است از داوطلبانی که100 درصدمباحث آزمون را با کیفیت 80 درصد خوانده‌اند. خلاصه اینکه ماه آخر، وقت «جدیدخوانی» نیست، بلکه وقت «دوباره خوانی» است. در واقع، شما در این زمان فقط باید مرور کنید.هنگام مرور یا به اصطلاح دوره مباحث درسی، باید به دونکته مهم توجه کنید: اول اینکه همیشه از درس ها و مباحثی شروع کنید که ضعف بیشتری در آنها احساس می‌کنید، و دوم اینکه اولویت را به مرور درس ها ومباحثی بدهید که مدت بیشتری از مطالعه شان گذشته است؛ اما حواستان به این نکته هم باشد که اگر بخواهید در مرور هم از همان روش های مرسوم مطالعه استفاده کنید، برای یک مرورجامع، لااقل به یک فرصت شش ماهه نیاز دارید و در این یک ماه باقی مانده کاری از پیش نمی برید؛ پس باید به درک درستی از مفهوم مرور برسید.

مرور، صرفاً به معنای تکرار مطالعه نیست. در انتهای مرورمطالب هر درس، باید بتوانید مطالب درسی را خلاصه تر و منظم تر به ذهن بسپارید؛یعنی قرار نیست که در مرور هم روی تمام جزییات بی اهمیت یا مطالبی که از پیش آموخته اید، بی جهت تاکید کنید، بلکه باید سعی کنید با درک مفاهیم اصلی بین آموخته هایتان ارتباط برقرار کنید؛ با این حساب، هدف مرور عبارت است از جمع بندی مطالب،ایجاد پل های ارتباطی بین مباحث مختلف، سازماندهی و فراگیری مفهومی مطالب درسی .

همه درس ها را نمی شود ـ و نباید ـ یک جور خواند و دقیقاًبه همین ترتیب، همه درس ها را نمی شود ـ و نباید ـ یک جور مرور کرد. در مرور درس‌هایی مانند ریاضیات و فیزیک، اهمیت تست زنی بیشتر از مطالعه متن کتاب و جزوه درسی است.
برای مرور این دروس، بهتر است که مفاهیم اساسی و حتی نکته های ریز را در قالب حل تمرین تست‌های جامع درک کنید. حل مفهومی تست‌ها و یادگیری عمیق تر مفاهیم درسی به حل سطحی و روخوانی تست‌های فراوان ارجحیت دارد؛ یعنی اگر شما 100 تست فیزیک را 10 بار بزنید و مرور کنید و با ریزه کاری‌های طرح تست آشنا شوید، خیلی مؤثرتر است از اینکه 1000 تست فیزیک را یک بار و یک جا بزنید و بگذرید.
در حل تست‌های این دروس، ضرورت دارد که دست به قلم شوید و تا رسیدن به جواب نهایی، تست رادنبال کنید؛ اما در مرور درس هایی مانند معارف، ادبیات و زیست‌شناسی، اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه درسی از حل تمرین یا تست های متعدد بیشتر است؛ البته در مباحثی ازدروس شیمی یا زیست شناسی که با حل مساله سر و کار دارید (مثلاًمبحث استوکیومتری دردرس شیمی یا مبحث ژنتیک در درس زیست شناسی) به تست زنی بیشتری احتیاج دارید. درمرور درس هایی مانند عربی و زبان انگلیسی هم می شود گفت که اهمیت تست زنی با اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه تقریباً هم طراز و برابر است .

جهت ارتباط با مشاورین مرکز آموزشی صد شو با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود