بلاگ

بی‌دقتی در آزمون

اطلاعات مفید / دانستنی ها

بی‌دقتی در آزمون

بی‌دقتی در آزمون : شاید برای شما هم بارها بی دقتی در امتحان و آوردن نمره پایین از درسی که بلد بودید، اتفاق افتاده باشد. باید دید چرا در جلسه آزمون دچار بی دقتی می شویم؟ مقاله حاضر به این موضوع پرداخته است.

بی دقتی در امتحان

بی‌دقتی در آزمون توسط  دانش آموزان ناشی از سه عامل زیر است:

1- بی‌دقتی در آزمون وعوامل جسمانی

بیماری: هر نوع بیماری به ویژه مشکلات تیروئید، کم خونی، سرماخوردگی و بیماری های عفونی بر میزان تمرکز فرد تاثیر منفی دارد.

تغذیه نامناسب: مانند نخوردن صبحانه و یا هر نوع بدغذایی که منجر به کمبود مواد حیاتی، کمبود ویتامین، آهن و … شود.

مشکلات جسمانی: مانند ضعف بینایی یا شنوایی که منجر به کاهش دقت دیدن و شنیدن می شود.

2- بی‌دقتی در آزمون وعوامل روانی

• اضطراب و استرس بیش از اندازه

پیش داوری قبل از آزمون: هر نوع پیش داوری زیاد ” من این درس را باید 100 درصد بزنم”، احساس ناتوانی ” من این درس را خراب می کنم” . وقتی پیش داوری با شرایط آزمون مطابقت نداشته باشد دردسرساز می شود.

بیش فعالی: این اشکال ژنتیکی است و به شدت بر تمرکز و دقت شما تاثیر می گذارد و نیاز به دوره تخصصی دارد.

عدم علاقه: بی میلی و هیجان های منفی مغز شما را برای یادگیری مسدود و حافظه را ضعیف می کند. اگر با علاقه کم درسی را بخوانید هرگز به اعماق کتاب درسی نفوذ نخواهید کرد.

3- بی‌دقتی در آزمون وعدم تسلط

ضعف در مهارت هایی چون مهارت مطالعه (خوب خواندن، یادداشت برداری، مرور و …)، گوش دادن و یادگیری سرکلاس و … که منجر به یادگیری ناقص و عدم تسلط بر مطالب می شود یکی از دلایل اساسی بی‌دقتی در آزمون است. مهارت هایی چون مهارت آزمون دادن، مدیریت زمان هم بر عملکردتان و تسلط شما بر رفتارتان در جلسه آزمون تاثیر زیادی دارد.

نشانه های بی دقتی در جلسه آزمون

سه عامل پیش گفته به صورت های زیر خود را در آزمون ها نشان می دهد:

عجله داشتن: عجله داشتن موجب بی دقتی در خواندن صورت سوال، گزینه ها و حل سوال می شود.

• پاسخ دهی نامرتب به پرسش ها و جاانداختن آن ها

درست وارد نکردن شماره گزینه ها در پاسخ نامه: بسیاری از مواقع دانش آموزان به دلیل بی دقتی یک سوال را اشتباه وارد می کنند و همین امر موجب جابه جا شدن جواب ها می شود. گاهی اوقات هم به دلیل اصل تداعی و اشتباه این اتفاق می-افتد. به عنوان مثال جواب سوال، دو می شود ولی این عدد در گزینه 3 آمده است و دانش آموز به اشتباه گزینه 2 را به عنوان پاسخ صحیح علامت می زند.

• کنترل نداشتن بر زمان: دانش آموزی که سر جلسه آزمون زمان را در نظر نمی گیرد، ممکن است برای یک سوال وقت بیش تری بگذارد و از سوال های دیگر بماند و در نتیجه مجبور شود در زمانی اندک به سوال های باقی مانده پاسخ دهد که ناخودآگاه موجب بی دقتی می شود.

• سرگردانی چشم: چشم دانش آموز دچار سرگردانی بین صورت سوال، گزینه ها، سوال بعدی، بارم، زمان و … می شود و نمی تواند روی یک سوال تمرکز کند.

• کاهش غیر ارادی توجه: تحقیق ها نشان می دهد، بیش ترین بی دقتی در جلسه آزمون مربوط به سوال های ساده است. در واقع به دلیل کاهش ناآگاهانه توجه این اتفاق روی می دهد. در جلسه آزمون زمانی که ما با یک سوال ساده روبه رو می-شویم به دلیل احساس رضایت درونی که داریم، تصور می کنیم پاسخ دادن به این سوال ساده است. حتی ممکن است سوال بعد را هم بخوانیم، بنابراین ناخودآگاه توجه ما نسبت به آن سوال کاهش می یابد.

• بی حوصلگی بر سر جلسه امتحان

بعد از شناخت و بررسی این عوامل باید بدانیم در واقع مهم ترین نکته ای که در آزمون موجب بی دقتی می شود این است که دانش آموزان در قسمتی از درس که بلد هستند (یا احساس می کنند بلد هستند) ولی مسلط نیستند، دچار بی دقتی می شوند. پس مسلط بودن بر روی مباحث را جدی بگیریم.

چگونه بی‌دقتی در آزمون را رفع کنیم؟

ابتدا منشا و علت های بی دقتی تان را پیدا کنید. بدون شناخت آن امکان رفع بی دقتی بی معناست: بنابراین اول عامل جسمانی و روانی را بررسی و کنترل کنید و در آخر به سراغ مهارت ها بروید و به چند توصیه زیر نیز توجه داشته باشید.

• دفترچه ای از بی دقتی های خود تهیه کنید: بعد از هر امتحان لیستی از بی دقتی هایی که در جلسه آزمون داشتید، تهیه کنید و در دفتری برای خود ثبت کنید (مثلا در امتحان سوال پشت صفحه را ندیدم و یا در صورت سوال هست را نیست خواندم).

• آزمون را در منزل تمرین کنید. بخشی از تست ها (زوج) را زمان دار انجام دهید: با سعی و تمرین، قدرت محاسبه و سرعت تست زدن خود را بالا ببرید.

• شباهت ها و موارد حفظی را طبقه بندی کنید: این موارد معمولا موجب بی دقتی دانش آموز بر سر جلسه می شود. با طبقه-بندی صحیح اطلاعات، خلاصه نویسی و مرور مناسب می توانید مانع این بی دقتی ها شوید.

• صورت سوال و یا تمام گزینه ها را قبل از پاسخ کامل بخوانید.

• بعد از اتمام آزمون تشریحی تعداد سوال های پاسخ داده شده را با برگه سوال چک کنید. در آزمون تستی هم هر 10 سوال، شماره سوال را با شماره پاسخ برگ خود تطبیق دهید.

• محاسبات ذهنی خود را یادداشت کنید: در پاسخ دهی به سوال ها جهت جلوگیری از اشتباه های احتمالی، محاسبات ذهنی و بخشی از مراحل را یادداشت کنید. این کار موجب می شود در بازبینی و کنترل به مشکل برنخورید و دقت شما افزایش یابد.

• استراحت کافی داشته باشید: با استراحت کافی هوشیاری خود را بالا ببرید و از بی دقتی خود بکاهید.

راهکارهایی برای رفع بی‌دقتی در آزمون‌

1. مدیریت زمان داشته باشید

از کودکی به ما گفته‌اند عجله کار شیطان است. وقتی می‌خواهیم کاری را در مدت‌زمان کوتاهی انجام دهیم، عجله می‌کنیم و در همین حالت، میزان دقت ما به ‌طور معمول کم می‌شود. برای رفع این حالت باید در جلسه‌ی آزمون،‌ مدیریت زمان داشته باشید؛ یعنی:

– هر درس را در زمان پیشنهادی خودش پاسخ دهید.

– زمان آغاز و پایان هر درس را در بالای آن درس در دفترچه‌ی ‌سؤال بنویسید و به آن پایبند باشید.

– روی ‌سؤالات مکث بیش از حد نکنید و ‌سؤالات وقت‌گیر را علامت بزنید و در انتها پاسخ دهید.

– گاهی به ساعت نگاه کنید و به زمان توجه داشته باشید.

2. استفاده از تکنیک خط‌بر

دست یا قلمتان روی سؤال باشد و کلمه به کلمه، سؤال و گزینه‌ها را بخوانید. به هر کلمه‌ی کلیدی که رسیدید، دور آن دایره بکشید؛ زیر آن خط نکشید.

تبصره: بعضی از دوستان کنکوری در روش خط‌بر آن‌قدر کُند عمل می‌کنند که وقت زیادی را برای خواندن سؤال صرف می‌کنند. وقتی برای 30 سؤال ریاضی 43 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است، منظور این‌ است که برای هر یک، ‌سؤال را بخوانید، گزینه‌ها را نگاه کرده، محاسبه و جواب را در پاسخ‌برگ علامت بزنید. پس سعی کنید سرعت و حرکت دست یا قلم روی سؤال و گزینه‌ها تا جایی که امکان دارد با سرعت خواندن چشم هماهنگ شود.

3. حفظ آرامش در برخورد با ‌سؤالات بسیار ساده

بسیار اتفاق افتاده است که دانش‌آموزان ممتاز در ‌سؤالات ساده بی‌دقتی می‌کنند و این خود به دلیل خوشحالی درونی از برخورد با ‌سؤال ساده و کاهش غیر ارادی دقت در این ‌سؤال‌هاست. خوب است بدانید که طراحان محترم از این قضیه باخبرند و دام‌های آموزشی را در سؤالات ساده جاسازی می‌کنند. وقتی با سؤال ساده مواجه می‌شوید، باید بیش‌تر دقت کنید. دفترچه را در دست بگیرید، گردن را به جلوتر خم کنید، محکم‌تر بنشینید؛ یعنی با یک تغییر فیزیکی در خود، سعی کنید تمرکز و دقت‌تان را افزایش دهید.

4. نظم در نوشتن و استفاده از مداد و پاسخ‌برگ در خانه

یکی از دلایل بی‌دقتی در جلسه‌ی آزمون، نامرتب نوشتن محاسبات در دفترچه‌ی سؤال است؛ یعنی خیلی بی‌نظم و نامرتب، محاسبات را در دفترچه انجام می‌دهید. جواب یک سؤال در جواب دیگر می‌رود و گاهی آن‌قدر شلوغ می‌شود که راه‌حل خود را گم می‌کنید و ناچارید دوباره آن‌ را بنویسید. یادتان باشد در جلسه‌ی کنکور نمی‌توانید با خود چرک‌نویس ببرید.

در خانه چرک‌نویس‌های خود را باریک کنید تا عادت کنید که در جای محدود، محاسبات را انجام دهید. درضمن تا آن‌جا که امکان دارد از مداد برای نوشتن و محاسبه استفاده کنید تا در جلسه به نوشتن با مداد عادت داشته باشید. برای کسانی که در امتحان اشتباه در پر کردن گزینه‌ها دارند، توصیه می‌شود حتماً موقع تست‌زنی در خانه از پاسخ‌برگ استفاده کنند و دقت در پر کردن آن ‌را تمرین کنند.

تبصره‌ی 1: هر گاه در جواب به اعداد 1 تا 4 رسیدید، کمی مکث کرده و بعد پاسخ‌برگ را پر کنیم. مثلاً بسیار دیده شده است که جواب مسئله، عدد «1» است و این پاسخ در گزینه‌ی دوم قرار دارد و شما گزینه‌ی «1» را انتخاب می‌کنید.

تبصره‌ی 2: هر 10 ‌سؤال شماره‌ی سؤال و شماره‌ی پاسخ در پاسخ‌برگ را بررسی کنید تا از ردیف پر کردن گزینه‌ها مطمئن شوید.

5. دفترچه‌ی بی‌دقتی‌ها تهیه کنید.

این کار بسیار مفید است. بعد از هر آزمون، لیستی از همه‌ی بی‌دقتی‌هایی که در امتحان داشتید تهیه کنید و آن‌چه را بی‌دقتی کرده‌اید در دفتری برای خودتان شرح دهید. مثلاً بی‌دقتی در صورت سؤال داشتید و کلمه‌ی «نمی‌باشد» را «باشد» خواندید یا بی‌دقتی در محاسبه داشتید و 4 در 6 را 10 حساب کردید. شب قبل از هر آزمون، مروری بر دفترچه‌ی بی‌دقتی‌های خود داشته باشید. مطمئن باشید ذهنتان ناخودآگاه در امتحان بعدی از ارتکاب بی‌دقتی‌های قبلی حذر می‌کند. در درس خواندن خود نیز به آن‌ها دقت كنيد.

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی  صدشو و دریافت اطلاعات مشاوره با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید​


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود