بلاگ

چگونه در تیزهوشان قبول شویم

اطلاعات مفید

چگونه در تیزهوشان قبول شویم

چگونه در تیزهوشان قبول شویم؟ موفقیت در آزمون تیزهوشان از دو رکن تشکیل‌شده است. رکن اول مطالعه و رکن دوم نحوهٔ حضور در روز امتحان. هرچقدر هم که شما قبل از روز امتحان مطالعه مناسبی داشته باشید تنها در روز امتحان نتیجهٔ آن را خواهید دید. درنتیجه بدون رعایت برخی نکات مهم در روز امتحان تلاش شما با شکست روبه‌رو می‌شود. برخی از نکاتی که لازم است در روز امتحان از طرف دانش آموزان رعایت شود به شرح زیر است:

استفاده از لباس مناسب و راحت
فراهم آوردن مواد قندی و آب به مقدار مناسب
حضور یک ساعت قبل از زمان‌برگزاری آزمون جهت ایجاد احساس آرامش با محیط در داوطلب
همراه داشتن کارت‌های شناسایی و کارت ورود به جلسه آزمون
همراه داشتن خودکار و مداد و تجهیزات نوشتاری مناسب و کافی
همراه داشتن یک ساعت مچی مناسب

قبولی در تیزهوشان

چگونه در تیزهوشان قبول شویم

مدیریت زمان آزمون تیزهوشان

بارها مشاهده‌شده است که داوطلبان بدون توجه به زمان، اقدام به پاسخگویی به سؤالات می‌نمایند و زمانی که به سؤالات پایانی می‌رسند زمانی برای پاسخ ندارند. این مشکل می‌تواند سبب عدم موفقیت در آزمون گردد.

راهکار: شما می‌توانید از فن سه زمانی استفاده نمایید. در این فن در مرحله اول بهتر است به سوالاتی پاسخ دهید که جواب آن‌ها را قطعاً می‌دانید(یعنی نه سخت هستند ونه زمان گیر). در مرحله دوم بهتر است روی سؤالاتی وقت بگذارید که اگرچه مشکل و زمان‌بر هستند اما شما قادر به پاسخگویی آن‌ها هستید. به عبارتی راه‌حل مسائل را می‌دانید اما سؤالات به دلیل سختی فرآیند ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرید.

به همین دلیل بهتر است در مرحله‌ی دوم به این سؤالات پاسخ دهید. در مرحله سوم درصورتی‌که زمان لازم را برای پاسخ پیدا کردید می‌توانید به سوالاتی که مراحل آن‌ها از یادتان رفته است پاسخ دهید. این سؤالات را می‌توان باکمی فکر و خلاقیت پاسخ داد.

درنتیجه حتماً به این نکته توجه نمایید که زمان و مبحث مدیریت آن در آزمون‌های تیزهوشان بسیار بااهمیت بوده و عدم توجه به آن، نتایج جبران‌ناپذیری را به داوطلب تحمیل می‌کند.

تحلیل و بررسی آزمون با هدف موفقیت در آزمون تیزهوشان

قبل از شرکت در هر رقابتی شناخت و کسب اطلاع از کم و کیف اوضاع و برنامه ریزی بر اساس آن از قدم های مهم به حساب می آید . طبیعتاً اگر بدون اطلاع از این که این آزمون در چه سطحی برگزار می گردد ، طراحان سوال با چه هدفی سوال طرح می کنند ، منابع مطالعاتی مناسب چه هستند و با چه میزان آمادگی می توان به سوالات پاسخ داد نمی شود موفق شد .

البته کسب اطلاعات هم باید از مسیر درست انجام شود تا داوطلب گمراه نگردد . متأسفانه بسیاری از افراد غیرمطلع و یا مراکز فاقد صلاحیت اقدام به انتشار مطالبی غیرواقعی و نادرست می نمایند که هدفی جز دیده شده و معروفیت ندارند و دانش آموزان را گمراه می کنند .

چگونه در تیزهوشان قبول شویم

راهکارهای موفقیت در آزمون تیزهوشان

حال که تا حدود زیادی با مشکلات و علل عدم موفقیت بسیاری از داوطلبان آشنا شدیم باید به دنبال راهکار و روش های مناسب برای موفقیت باشیم . راهکارهایی که بتوانند ما را به هدفمان که قبولی در مدارس تیزهوشان است برساند .

برنامه ریزی و هدف گذاری

قدم اول برنامه ریزی و هدف گذاری است . دانش آموز ششم و نهم باید در ابتدای مسیر هدف خود را از شرکت در آزمون تیزهوشان بشناسد . عدم مشخص کردن هدف که همانا ورود به مدارس تیزهوشان است باعث می شود تا داوطلب آزمون را جدی نگرفته و مانند یک آزمون متوسط و یا سطح پائین مدرسه ای به آن نگاه کند . این موضوع علی الخصوص برای کلاس ششمی ها بسیار مهم است .

در این جا نقش والدین پررنگ و مهم است . والدین باید با دانش آموز خود ارتباط گرفته و او را از مسیر پیش رو مطلع سازند . فراز و نشیب و سختی ها و گشایش ها را به او گوشزد کرده و هدف او را که وارد شدن به مدرسه تیزهوشان (سمپاد) که از جمله بهترین مدارس تهران می باشد را یادآوری کنند .

برنامه ریزی نیز مطابق با هدف گذاری است. اولاً وابسته به مهلت زمانی است که دارید . بعضی از دانش آموزان از ابتدای سال ششم و نهم برنامه درسی خود را برای امتحان تیزهوشان شروع می کنند و زمان مناسبی را برای مطالعه دارند .

اما بسیاری از داوطلبان متأسفانه در فاصله یکماه تا دو ماه مانده به آزمون قصد شروع مطالعه می کنند . هرچه مدت زمان بیشتری در اختیار داشته باشید فشردگی برنامه کمتر خواهد بود و به جزئیات بیشتری پرداخته می شود .

ایجاد انگیزه برای موفقیت در آزمون تیزهوشان

پس از تعیین هدف ایجاد انگیزه نیاز است . انگیزه مانند موتور متحرک فرد است . در واقع شما هدفی را به همراهی فرزند خود انتخاب نموده اید . حال برای ایجاد انرژی لازم حرکت و تلاش او نیاز دارید تا در او انگیزه ایجاد کنید . البته برای ایجاد انگیزه در فرزند خود راه های مختلفی دارید.

لزوماً وعده هایی که منتهی به جوایز و پاداش های مالی می شوند روش های خوبی نیستند . ایجاد حس رقابت با همسن و سالان ، آشنایی با مزایای قبولی در مدارس تیزهوشان ، آشنایی با امکانات مدارس تیزهوشان ، اطلاع از سبک درسی و نحوه تدریس جذاب و جالب مدارس تیزهوشان و … همه می توانند گزینه های مناسبی برای ایجاد انگیزه باشند .

انتخاب منابع مطالعاتی مناسب

برای هر آزمونی باید منابعی متناسب با آن انتخاب نمود . منابعی که هم از استاندارد بالایی برخوردار بوده و هم کیفیتشان در سطح آزمون باشد . برای آزمون های ورودی هفتم و نهم نیز باید با مشورت با کارشناسان و مشاورین متخصص و کاربلد در این زمینه و راهنمایی گرفتن از آنان و همچنین با درنظر گرفتن سطح اولیه درسی فرزند خود اقدام به تهیه منابع مطالعاتی نمائید .

بازآفرینی شرایط آزمون

در طول زمان آمادگی برای امتحان باید دانش آموز خود را بارها و بارها در شرایط آزمون قرار داده و او را بسنجید . می توانید از دفترچه سوالات سال های گذشته یا شرکت در آزمونهای شبیه ساز استفاده کنید و با در نظر گرفتن زمان دقیق ، آزمون را برگزار نمائید و شرایط فرزند خود را بسنجید .

برای موفقیت در آزمون تیزهوشان زیاده روی نکنید … !!!

سعی کنید هیچ وقت در تلاش برای موفقیت در آزمون تیزهوشان زیاده روی نکنید .  فشار بیش از حد به فرزند خود وارد نکنید . زمانی که فرزند شما احساس کند که تحت فشار زیادی است بنابراین این موضوع باعث به اصطلاح زده شده و روی برگرداندن او از آزمون می گردد.

دانش اموزان توان مطالعاتی و فیزیکی مختلفی دارند . حتماً در روند آماده سازی فرزند خود به توان او دقت نمائید . با فشار بیش از حد باعث بریدن او نشوید 

مدیریت جلسه آزمون را به فرزند خود بیاموزید

همانطور که پیش تر در این مقاله به آن اشاره کردیم از مهم ترین نکات در زمینه آزمون تیزهوشان مدیریت جلسه آزمون است . مدیریت جلسه آزمون که شامل مدیریت زمان و استرس می شود را به او بیاموزید . حتی در صورتیکه نیاز به کمک شخصی در این زمینه دارید به مشاوران مجرب مراجعه نموده و فرزند خود را به آنها بسپارید . این موضوع را فراموش نکنید که هرسال تعداد زیادی از دانش آموزان بعلت عدم مدیریت آزمون موفقیتی کسب نمی کنند .

اطلاع از ضرایب سوالات و نمرات منفی

داوطلب حتماً باید به ضرایب سوالات که میزان تأثیر و اهمیت آن را مشخص می کند و همچنین ضریب سوالات منفی توجه نماید . کسانی که در آزمون آزمایشی برای آمادگی در آزمون تیزهوشان شرکت می کنند معمولاً این موضوع را بهتر درک می نمایند .

زمانی که کارنامه های خود را مشاهده می کنند می بینند که در صورتیکه به ضرایب سوالات و همین طور نمره منفی سوالات غلط توجه می کردند حتماً نتیجه بهتری می گرفتند . پس بنابراین این نکته می تواند یکی از مهم ترین نکات در مسیر آمادگی برای آزمون تیزهوشان باشد .

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی صد شو، طرح سوالات  و رزرو کلاسهای آمادگی تیزهوشان با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه (0)

  1. عالییییی مرسی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید​


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود