بلاگ

جهش تحصیلی

اطلاعات مفید

جهش تحصیلی

جهش تحصیلی، شرایط ، مزیا و معایب

شاید تاکنون با افرادی مواجه شده باشید که در دوران تحصیل جهش  داشته‌اند و بدون گذراندن یکسال، یک پایه تحصیلی را طی کرده‌اند.
اما شاید این روزها مانند گذشته خبری از جهش تحصیلی نباشد؛ ورود ارزشیابی توصیفی به مدارس ابتدایی باعث شد که دانش‌آموزان، پایه دوره ابتدایی را طی کنند.
این در حالی است که هنوز جهش پایه وجود دارد و انجام می‌شود اما یک خانواده چگونه می‌توانند برای جهش پایه فرزندشان اقدام کنند.

مرحله اول : مدرسه
نکته مهم در خصوص جهش پایه این است که در پایه اول ورودی انجام نمی‌شود یعنی دانش‌آموزانی که امسال به کلاس اول می‌روند نمی‌توانند در روند جهش تحصیلی قرار بگیرند.
جهش تحصیلی در پایه میانی صورت می‌گیرد و خانواده‌هایی که فکر می‌کنند فرزندشان دارای استعداد و توانایی است می‌توانند، این موضوع را با مدیر مدرسه مطرح کنند.
البته شرط اصلی مطرح شدن جهش پایه، کسب مقیاس خیلی خوب در تمام دروس در کارنامه دانش‌آموز است.

مدیر آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران با تشریح روند جهش تحصیلی افزود: امسال جهش تحصیلی از پایه «دوم به چهارم»، «سوم به پنجم» و «چهارم به ششم» انجام می‌شود.
وی ادامه داد: خانواده در ابتدا باید به مدرسه مراجعه کنند و مدیران مدارس، دانش‌آموزان حائز شرایط را به اداره آموزش و پرورش منطقه معرفی می‌کند.

* مرحله دوم: اداره آموزش و پرورش منطقه

مرحله دوم روند جهش ، آموزش و پرورش منطقه است، در این شرایط مدیر مدرسه، معرفی نامه به خانواده برای اداره آموزش و پرورش منطقه می‌دهد.
در این مرحله، معاونت آموزش ابتدایی منطقه، معرفی‌نامه جهت ارزیابی ذهنی صادر می‌کند که خانواده باید به آموزش و پرورش استثنایی مراجعه کنند.

جهش تحصیلی در متوسطه اول

مرحله سوم : آموزش و پرورش استثنایی

برخی افراد فکر می‌کنند که جهش پایه هیچ ارتباطی به آموزش و پرورش استثنایی ندارد و این سوال مطرح می‌شود که چرا دانش‌آموزان متقاضی جهش پایه باید به اداره آموزش و پرورش استثنایی مراجعه کنند.
وی در این خصوص گفت: آموزش و پرورش استثنایی، از آزمونگر‌های متخصص بهره‌ می‌برد و آزمون‌های استاندارد و تخصصی را برگزار می‌کند و دانش‌آموزان متقاضی جهش پایه با معرفی‌نامه به ما مراجعه می‌کنند تا از آنها تست تخصصی هوش بگیریم.
مدیر آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران بیان داشت: ارزیابی به صورت خصوصی برگزار می‌شود و در صورتی که بهره هوشی دانش‌آموز بیش از ۱۲۰ باشد، پذیرفته می‌شود.

مدارک لازم برای آزمون ارزیابی هوش
ـ معرفی نامه عکس دار دانش آموز متقاضی جهش پایه که توسط مدیر مدرسه تکمیل و ممهور به مهر مدرسه شده و همچنین به تأیید معاونت آموزش ابتدایی منطقه مربوطه رسیده باشد.
ـ اصل شناسنامه دانش‌آموز متقاضی جهش پایه و یک برگ تصویر آن.
– کارنامه سال جاری و اصل کارنامه سال گذشته به همراه تصویر آن.
دانش‌آموزانی که از مرحله مدرسه و منطقه را طی کردند به آموزش و پرورش استثنایی شهر خود مراجعه می‌کنند.
پس از آنکه دانش‌آموز در ارزیابی تخصصی امتیاز لازم را کسب کند، با نامه آموزش و پرورش استثنایی به مدرسه مراجعه کرده و می‌تواند در امتحانات پایه بالاتر در شهریور ماه شركت کند.
البته هنوز این مرحله به پایان نرسیده است و شرط طی کردن یک سال، قبولی در امتحانات شهریور در پایه بالاتر است.
مدیر آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران در خصوص آمار علاقه‌مندان به جهش تحصیلی در تهران گفت: هر سال حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر برای جهش تحصیلی فرزند خود اقدام می‌کنند و حدود ۵۰۰ دانش‌آموز نیز در آزمون ارزیابی هوش موفق می‌شوند.

معاون وزیر آموزش و پرورش برگزاری آزمون عملکردی، آزمون هوش و ارزشیابی توصیفی را برخی از شرایط جهش تحصیلی عنوان و اظهار کرد: در آخرین جلسه‌ای که درباره نحوه تحصیل جهشی دانش‌آموزان برگزار شد، ارزشیابی توصیفی به شرایط تحصیل جهشی افزوده شد که جزییات بیشتر آن به زودی اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه شرط معدل، یکی از شرایط لازم برای شرکت در آزمون جهشی پایه های بالاتر تحصیلی است، گفت: دانش آموزان پایه های دوم هر یک از مقاطع تحصیلی که متقاضی شرکت در این آزمون جهشی هستند، باید همه ساله تیر ماه تقاضای شرکت در این آزمون را به آموزش و پرورش منطقه خود اعلام کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: آزمون جهشی جهت تحصیل در مقاطع بالاتر بر اساس زمان‌بندی مناطق در شهریور برگزار می‌شود و در صورتی که دانش‌آموز در این آزمون پذیرفته شد، می تواند برای سال تحصیلی آینده در پایه بالاتر نام نویسی کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: بر اساس قانون، تمام دانش‌آموزان برای ورود به پایه‌های بالاتر به صورت جهشی، ملزم به گذراندن پایه‌های اول هر مقطع تحصیلی هستند.

وی در خاتمه تصریح کرد: جهش پایه برای دانش آموزان پایه اول و دوم ابتدایی، هفتم متوسطه و دهم دبیرستان تعریف نشده است

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران در خصوص جزئیات نحوه جهش تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی اظهار داشت: مطابق آیین‌نامه امتحانات، روند جهش تحصیلی دانش‌آموزان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: والدینی که احساس می‌کنند فرزندشان از ضریب هوشی بالایی برخوردار است و می‌تواند جهش پایه داشته باشد، درخواستی را در این خصوص به مدرسه ارائه می‌دهند.

وی افزود: درخواست ولی دانش‌آموز به همراه اظهارنظر معلم وی در بحث سوابق تحصیلی و عملکرد دانش‌آموز در شورای مدرسه مطرح و در صورت تأیید این شورا، درخواستی از مدرسه به همراه کارنامه، تصویر شناسنامه دانش‌آموز و درخواست ولی دانش‌آموز به اداره آموزش و پرورش منطقه ارائه می‌شود و در صورت تأیید اداره مربوطه، درخواست‌ها به اداره استثنایی فرستاده می‌شود و اداره استثنایی از دانش‌آموز متقاضی، تست هوش به عمل می‌آورد و در صورتی که دانش‌آموز بتواند امتیاز لازم را کسب کند، مجاز به جهش تحصیلی خواهد بود؛ پس از آن دانش‌آموز می‌تواند امتحان پایه‌ مورد نظر را در شهریور ماه بدهد.

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران درخصوص پایه‌های جهش پایه اظهار داشت: جهش تحصیلی از پایه دوم به چهارم ابتدایی و از پایه سوم به پنجم ابتدایی است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی خانواده‌ها می‌توانند درخواست جهش تحصیلی فرزند خود را به مدرسه ارائه دهند، اظهار داشت: بعد از پایان امتحانات، خانواده‌ها می‌توانند درخواست جهش تحصیلی فرزند خود را به مدرسه ارائه دهند که روال اداری بعد از آن طی می‌شود و به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا جهش تحصیلی برای دانش‌آموز آسیبی به همراه دارد، گفت:‌ نمی‌توان گفت که جهش تحصیلی به دانش‌آموز ضربه می‌زند، البته بین دانش‌آموزی که کتاب درسی را 9 ماهه می‌خواند و امتحان می‌دهد با دانش‌آموزی که آن را یک ماهه می‌گذراند، تفاوتی وجود دارد؛ در حقیقت دانش‌آموزی که پایه تحصیلی را در 9 ماه می‌گذراند شیب ملایمی را طی می‌کند.

همچنین از نظر ويژگي هاي رشدي و تربيتي، جهش تحصيلي بجز در موارد خاص، به دانش آموزان توصيه نمي شود زيرا در برخي موارد ديده شده كه اين اقدام باعث ايجاد مشكلات ديگر در سير طبيعي دوران كودكي و نوجواني در برخي دانش آموزان شده است (مانند بلوغ زودرس به علت وجود همكلاسي هاي بزرگتر).

جهش تحصیلی: بایدها و نبایدها

معاون ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش تاکید کرد: در صورت رشد دانش‌آموز در همه ابعاد مانند رشد اجتماعی و اخلاقی، جهش تحصیلی می‌تواند مفید باشد، در غیر این صورت جهش تحصیلی آسیب‌زا خواهد بود.

وی در خصوص دستورالعمل جهش تحصیلی دانش‌آموزان گفت: دانش‌آموزانی که پایه اول و دوم ابتدایی را تمام کرده‌اند می‌توانند جهش از پایه سوم به چهارم یا چهارم به پنجم یا پنجم به ششم را داشته باشند، همچنین بر اساس دستورالعمل موجود این جهش تحصیلی فقط یک‌بار می‌تواند اتفاق بیافتد.

وی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزانی که متقاضی جهش تحصیلی هستند علاوه بر انجام تست هوش و کسب نمره لازم باید در مقیاس ارزش‌یابی توصیفی نیز شرایط لازم را داشته باشند.

این مسئول افزود: این در حالی است که معمولاً اولیا دانش‌آموزان تصور اغراق‌آمیزی از باهوش بودن فرزند خود دارند، لذا درخواست دارند که فرزند آنها سریع‌تر مسیر رشد را طی کند، البته باید تاکید کرد دانش‌آموزان متقاضی جهش تحصیلی باید علاوه بر شرایط رشد هوشی از نظر اخلاقی واجتماعی نیز رشد کرده باشند تا جهش تحصیلی برای آنها مناسب باشد، در غیر این صورت این موضوع می‌تواند به دانش‌آموز آسیب بزند.

وی در خصوص مشاوره‌های تحصیلی برای جهشی خواندن برخی پایه‌ها، اظهار کرد: روش خاص و سیستماتیک برای ارزیابی دانش‌آموزانی که خواستار جهش تحصیلی هستند وجود ندارد، ولی اولیای دانش‌آموزان می‌توانند با بهره‌گیری از خدمات مشاوره‌ای از مشاوران تحصیلی برای اطلاع از رشد کودک خود کمک بگیرند.

وی تصریح کرد: معمولاً معلمان دانش‌آموزان بر اساس شناختی که از وضعیت دانش‌آموزان در طی سال تحصیلی دارند پیشنهاد جهش تحصیلی را ارائه می‌دهند. همچنین اولیای دانش‌آموزان می‌توانند پیشنهاد جهش تحصیلی را ارائه دهند.

جهش پایه تحصیلی

جهش تحصیلی همیشه هم خوب نیست
«فرزند ما باهوش است، با بقیه فرق می‌کند و باید جهشی بخواند» هر چند داشتن ضریب هوشی (آی‌کیو) ۱۲۰یکی از شرایط اساسی جهش تحصیلی است اما کم هستند پدر و مادرهایی که چنین دیدگاهی دارند.
آنها حتي اگر فرزندشان ضريب هوشي لازم را هم نداشته باشد، اصرار دارند هر طور شده يك سال را جهشي بخواند تا به‌اصطلاح يك سال از زندگي جلو بيفتد.اما آيا جهش تحصيلي مساوي موفقيت بيشتر فرد در آينده است؟

موافقان جهش تحصيلي مي‌گويند كه اصل، مساوات در آموزش است بدين معنا كه بايد به دانش‌آموزان اجازه داد تا به نسبت استعدادهاي خود پيشرفت كنند و به هيچ وجه منطقي نيست كه دانش‌آموزان تيزهوش را در حصار سن تقويمي‌شان محدود كنيم.از نظر آنها توزيع كودكان براساس تراز سني كار درستي نيست بلكه بايد به توانايي‌هاي هوشي آنان توجه داشت.

در مقابل، سطحي شدن يادگيري از دلايلي است كه مخالفان جهش تحصيلي بر آن تأكيد مي‌كنند.آنها معتقدند جهش تحصيلي نوعي تسريع در آموزش است و مانع از اكتشافات فردي كودكان ونوجوانان مي‌شود. تحت فشار قرار دادن كودك براي يادگيري قبل از موعد مناسب حتي وقتي كه ابزارهاي ذهني لازم در او رشد كرده كار درستي نيست.از نظر مخالفان، آموزش مطالبي كه براي 9‌ماه تهيه شده، در مدت زماني كمتر از 3ماه، فشار رواني و ذهني بسيار زيادي براي معلم و دانش‌آموز به‌دنبال دارد.

لزوم تغيير ديدگاه
اميرحسين ملكي، كارشناس آموزش و پرورش درباره جهش تحصيلي مي‌گويد: بحث جهش تحصيلي 2 رويكرد آموزش و پرورش است، اگر كاركرد مدرسه آموزش مفاهيم كتاب‌هاي درسي باشد حسن جهش اين است كه بچه را متوقف نمي‌كند، وقت او تلف نمي‌شود و آموزش را تسهيل مي‌كند. اما ناسازگاري اجتماعي مناسب دانش‌آموز با همسالان، بالا رفتن سطح توقعات خانواده و معلم از دانش‌آموز و عدم‌تعميق مطالب آموخته شده از معايب جهش تحصيلي است. ملكي معتقد است در جهش تحصيلي مطالب به‌صورت دانشي به دانش‌آموز ارائه مي‌شود و او فرصت مناسبي براي درك صحيح مطالب ندارد، بنابراين از لحاظ سطح دانش خوب ولي درك و فهم مطالب كم است. پس بايد ديدگاه نظام آموزشي تغيير كند. در اين صورت معلم مي‌تواند براي دانش‌آموزان مستعد برنامه انفرادي بدهد و انعطاف در برنامه درسي، سرفصل‌ها و توانمندي‌سازي‌ معلمان مي‌تواند موجب رشد در يك محيط مناسب باشد. همچنين مي‌توان در فوق برنامه‌ها با توجه به نيازها و توانمندي‌هاي دانش‌آموزان مستعدتر، برنامه‌هاي خاصي تعريف كرد. او با اشاره به اينكه در منحني نرمال فقط 2درصد دانش‌آموزان تيزهوش محسوب مي‌شوند توضيح مي‌دهد: بسياري از خانواده‌ها ممكن است احساس كنند فرزندشان مطالب كتاب‌هاي درسي را بلد هست و بايد به پايه تحصيلي بالاتر برود درحالي‌كه اينطور نيست.

مشاوره پيش از جهش تحصیلی

مصطفي ناصري، روانشناس و مشاور هم با بيان اينكه اكنون جهش تحصيلي در جهان تقريبا منسوخ شده به همشهري مي‌گويد: جهش تحصيلي در موارد خاص و براي افرادي با ضريب هوشي آي‌كيو140 توصيه مي‌شود زيرا براي نسل جديد‌ آي‌كيو 105تا 107طبيعي است. در جهش تحصيلي رشد عاطفي و هيجاني بچه به تكامل نمي‌رسد و در اصطلاح EQ با IQ همزمان رشد پيدا نمي‌كند و در جهش‌ آي‌كيو مبناست و به ئي‌كيو توجهي نمي‌شود. در رشد هوش برخلاف رشد هيجاني نياز به پرسش داريم.

او به خانواده‌هايي كه مي‌خواهند فرزندشان به‌صورت جهشي درس بخواند توصيه مي‌كند اين كار را پس از مشاوره با روانشناس و انجام تست‌هاي وكسلر و خلاقيت تورنس كه جنبه‌هاي مختلف هوش و خلاقيت سنجيده مي‌شود، انجام دهند.

ناصري با اشاره به اينكه ضريب هوشي براي جهش تحصيلي 120اعلام شده، مي‌گويد:به‌نظر من براي جهش تحصيلي بايد ضريب هوشي بچه دست‌كم 130باشد.در غيراين صورت جهش تحصيلي مثل يك نارسي است كه از درخت چيده مي‌شود و در محيطي غيرطبيعي قرار مي‌گيرد تا برسد.

جهت ارتباط با مشاورین موسسه آموزشی  صدشو و دریافت اطلاعات مشاوره با شماره ۸۸۲۸۸۰۵۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.​

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به صدشو خوش آمدید

دانش آموز عزیز

برای اطلاع از خدمات آموزشی و شرکت در قرعه کشی , فرم زیر را تکمیل کنید​


    اطلاعات شما هرگز با شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود