آزمون تعیین سطح هوش و استعداد تحلیلی

آزمون شبیه ساز استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

آزمون آزمایشی استاندارد موسسه آموزشی صدشو

یک آزمون شبیه ساز استاندارد از نظر کبفی و کمی همه اصول آزمون را مطابق آزمون اصلی رعایت کرده و به این وسیله داوطلب اطلاع کامل و دقیقی از کیفیت یادگیری و اطمینان از سنجش مناسب و دقیق خود به دست می آورد. در واقع آزمون های شبیه ساز استاندارد را می توان یکی از مراحل آمادگی داوطلب برای شرکت در آزمون تیزهوشان دانست و از همین رو بسیار مهم است آزمون هایی را برای ارزشیابی دقیق خود برگزینید که از استاندارد لازم برخوردار باشند. چرا که برخی آزمون های فاقد کیفیت هستند. چون هیچگونه مزیت و فایده ای برای داوطلب به همراه ندارند، بلکه زیان هایی را نیز متوجه او خواهند ساخت. به همین دلیل این مطلب را به بررسی ویژگی های آزمون آزمایشی استاندارد اختصاص داده ایم.

تعریف دقیق آزمون شبیه ساز تیزهوشان

به طور کلی می توان آزمون های شبیه ساز تیزهوشان را یک سنگ محک جدی و ابزاری مناسب برای ارزیابی داوطلب از خود دانست که به این نحو موجب آمادگی هرچه بیشتر و بهتر برای آزمون اصلی و اطلاع از نقاط ضعف و قوت او خواهد شد. همچنین با استفاده از این آزمون ها امکانی فراهم می شود که داوطلب تصویر دقیقی از روند مطالعاتی خود به دست آورده که در صورت مشاهده کاهش بازدهی، می توان تدابیری را برای آن اندیشید. بنابراین این آزمون ها می بایست به گونه ای طراحی شوند که در موفقیت و رسیدن دانش آموز به اهداف خود، بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد و دارای ویژگی هایی مانند آزمون تیزهوشان باشند.

ویژگی های مهم یک آزمون آزمایشی استاندارد

1- استاندارد بودن سوالها

مهم ترین اصل در استاندارد بودن سوال های آزمون آزمایشی به شباهت آنها با آزمون اصلی مربوط می شود. در واقع درجه بندی پرسش های می بایست همانند آزمون تیزهوشان، مجموعه ای از سوالات سخت، متوسط و آسان باشد. به این طریق، هر شخص بسته به میزان دانش و آموخته های خود، قادر به پاسخگویی آنها خواهد بود.

سوالات مطرح شده در آزمون شبیه ساز تیزهوشان به هیچ عنوان نباید سخت‌تر از سوالات تیزهوشان باشد. همچنین آسان بودن بیش از حد سوالات ممکن است در آینده به شرکت کنندگان لطمه وارد کند زیرا ذهنیت آنها را به سمت سوالات ساده سوق می‌دهد. وقتی در مورد استاندارد بودن سوالات صحبت می‌کنیم، منظور این است که سوالات باید مناسب و منطبق با منابع و مهارت‌هایی باشند که در دوره یا درسی تدریس می‌شود. به عبارت دیگر، سوالات باید به طور دقیق و صحیحی مفاهیم و مطالبی را که محک درستی از توانایی ذهنی دانش آموز دارد را مطرح کنند.

نوآوری در طرح سوال یکی دیگر از ویژگی های آزمون آزمایشی استاندارد است. به طوری که تکراری، کپی و مستقیما از منابع تستی داوطلب نباشد. توجه کنید برخی موسسات آموزشی با انتخاب سوال ها از منابع مربوط به کلاس های خود و جزوه های ارائه شده، داوطلبان را متقاعد به ثبت نام در این کلاس ها می کنند. در این صورت آزمون های برگزارشده این موسسات، از استاندارد لازم برخوردار نخواهند بود.

2- وجود فواصل معین میان آزمونها

وجود برنامه ریزی منظم در برگزاری آزمونهای آزمایشی، ضمن جلوگیری از کلافگی دانش آموز، باعث به وجود آمدن حس رقابت بیشتری در میان شرکت کنندگان می شود. از طرفی وجود فواصل مناسب در میان آزمون ها امکان برنامه ریزی بهتر و نتایج مثبت بیشتری را فراهم می کند. به این ترتیب فاصله کمتر و بیشتر از دو هفته برای برگزاری آزمون به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در موسسه صدشو، فواصل بین آزمون‌ها بر اساس مباحث مطرح شده در هر آزمون، روند پیشرفت تحصیلی در مدارس و هماهنگی با زمان آزمون اصلی تیزهوشان یک هفته یا دوهفته درمیان برگزار می شود.

3- زمان بندی مناسب تا روز آزمون

از ویژگی های آزمون آزمایشی استاندارد وجود یک زمان بندی منطقی، مناسب و هدفمند تا زمان آزمون تیزهوشان است. به طوری که دانش آموز بدون هرگونه استرس و با انعطاف کامل بتواند ضمن اجرایی کردن برنامه ریزی لازم جهت انجام مطالعات و شرکت در آزمون، به امور متفرقه خود نیز رسیدگی کند.

4- بررسی سریع نتایج پس از آزمون

هدف اصلی از اجرای چنین طرحی، آشنایی دانش آموز با نقاط قوت و ضعف خود پیش از برگزاری آزمون تیزهوشان می باشد. در این صورت داوطلب این فرصت را دارد که با تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف، کیفیت یادگیری خود را افزایش دهد و روی مباحث پر اشکال تمرین و تکرار بیشتری نماید. بنابراین ضروری است بلافاصله پس از اتمام آزمون، بررسی های لازم به عمل آید

5- ارائه کارنامه دقیق

یکی از ویژگی های آزمون آزمایشی استاندارد ، ارائه کارنامه ای جامع و دقیق است تا به این وسیله شرکت کنندگان بتوانند برآوردی از توانمندی ها و ضعف های خود نسبت به رقبایشان در سراسر کشور داشته باشند.

6- دریافت مشاور آزمون

پس از هر آزمون  بر اساس نتیجه آزمون شبیه ساز، بهتر است از یک راهنما یا مشاور برای بررسی کارنامه آزمون آزمایشی بهره برده شود. در این صورت دانش آموز بهتر می تواند اشکالات خود را شناسایی کرده و آنها را برطرف نماید.

نکته پایانی

در این مطلب تا حدودی با ویژگی های آزمون آزمایشی استاندارد آشنایی پیدا کردیم. اما نکته ای که باید مد نظر قرار داد، اطلاع از موسسات معتبر برگزارکننده  آزمون های شبیه ساز تیزهوشان است. به طوری که دانش آموز بتواند به این وسیله اعتماد لازم جهت حضور در جلسه آزمون اصلی را داشته باشد. این در حالی است که بسیاری از موسسات آموزشی، فاقد استانداردهای لازم برای برگزاری آزمون آزمایشی هستند. و به این ترتیب، داوطلب نمی تواند ارزیابی درستی از سطح مطالعات خود داشته باشد.

 

ثبت نام در آزمون های آزمایشی ششم و نهم